EN
28.02.2022, 08:53 Wersja do druku

Kraków. Zostać ojcem? "Ojcowie" w Teatrze Ludowym

Inne aktualności

Co młodzi mężczyźni myślą o ojcostwie? Marzą o tym, by zostać tatą, czy raczej najpierw wolą się wyszaleć i zwiedzić trochę świata? O przyszłych ojcach opowie na deskach Teatru Ludowego debiutujący reżyser Błażej Biegasiewicz. "Ojców" obejrzymy 2 i 3 marca.

Młody twórca, student III roku Wydziału Reżyserii Dramatu AST w Krakowie, otrzymał za „Ojców" nagrodę główną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na prestiżowym 11. Forum Młodej Reżyserii. Teatr Ludowy udostępnia więc scenę kolejnemu debiutującemu reżyserowi, który ma szansę pojawiać się na niej regularnie.

Od ojca poprzednich pokoleń do ojca przyszłości

Bohaterami spektaklu są młodzi, bezdzietni mężczyźni. Panowie prowadzą rozmowy o tacierzyństwie, którego jeszcze nie doświadczyli, ale właściwie z racji wieku każdy z nich mógłby już zostać ojcem. - Spektakl opiera się na autentycznych doświadczeniach i subiektywnych odczuciach wszystkich twórców, status „nieistniejącego, ale możliwego ojca" współdzielą wszyscy aktorzy. Snucie wizji o sobie samych w roli taty automatycznie wywoływało w nas wspomnienia ojcostwa doświadczanego z perspektywy synów. Ten wątek okazał się fundamentalny. Dopiero rozliczenie się z paradygmatem zastanego ojcostwa i refleksja nad tym, co warto z niego ocalić, co zaczerpnąć, a co zmienić, stworzyło punkt odniesienia do rozważań nad następnym wzorcem. To przejście – od ojca poprzednich pokoleń do ojca przyszłości – wyznacza treść naszego widowiska – mówi Błażej Biegasiewicz, reżyser spektaklu.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Zostać ojcem? "Ojcowie" w Teatrze Ludowym

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Kraków” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Marta Gruszecka

Data publikacji oryginału:

27.02.2022