EN

30.11.2024, 12:16 Wersja do druku

Kraków. Przedwojenni szopkarze i ich dzieła na archiwalnych fotografiach

Inne aktualności

Od dekad już w pierwszy czwartek grudnia na Rynek Główny szopkarze przynoszą swoje dzieła, by pokazać je publiczności i stanąć w szranki o tytuł najpiękniejszej szopki. W tym roku szopkarze ustawią swoje prace pod "Adasiem" 5 grudnia. Zobaczcie szopki i ich twórców na archiwalnych fotografiach przedwojennych i dokumentujących konkurs w kilka lat po wojnie.

Szopka krakowska jest ewenementem na światową skalę. Bogato zdobione, wielowieżowe sceny o architekturze nawiązującej do zabytków Krakowa, przedstawiające misterium Bożego Narodzenia szopki, trafiły w 2014 roku na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. A od roku 2018 tradycja wykonywania szopek jest pierwszym wpisem z Polski na liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.

Tradycja sięga XIII wieku. Wówczas przyjechali do Krakowa franciszkanie, którzy przenieśli na polski grunt tradycję jasełkową zapoczątkowaną przez Franciszka z Asyżu. Na przestrzeni wieków tradycja ta zaczęła się tak przenikać z miastem, że stała się strojnym, dekoracyjnym teatrzykiem.

Tradycyjnie w pierwszy czwartek grudnia, który w tym roku przypada 5 grudnia, szopkarze przyniosą swoje prace na Rynek Główny. Po hejnale o godz. 12.00 wokół Rynku Głównego wyrusza korowód szopkarzy prowadzony przez kapelę ludową z Bronowic, potem swoje obrady rozpocznie jury, które wybierze najpiękniejsze dzieła. W tym roku konkurs odbędzie się po raz 82., choć sam zwyczaj chodzenia z szopką jest o wiele starszy.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Piękna krakowska tradycja. Przedwojenni szopkarze i ich dzieła pod "Adasiem" na archiwalnych fotografiach

Źródło:

„Dziennik Polski” online

Link do źródła

Autor:

Malwina Koniecpolska

Data publikacji oryginału:

30.11.2024

Wątki tematyczne