EN

11.08.2021, 11:28 Wersja do druku

Kraków. Premiera 'Stanu stabilnego" w Teatrze bez Rzędów

Inne aktualności

W dniach 13,14 i 15 sierpnia 2021 r. w Teatrze Bez Rzędów odbędą się premierowe pokazy pierwszej scenicznej adaptacji tomiku poezji pt. "Wiersze o moim psychiatrze" Andrzeja Kotańskiego. Reżyserem spektaklu jest Tadeusz Łomnicki, aktor i reżyser na stałe związany z Teatrem Ludowym.

Kanwą do powstania spektaklu jest popularny tomik wierszy Andrzeja Kotańskiego pt. "Wiersze o moim psychiatrze". Wiersze opowiadając historie spotkań i rozmów psychiatry i jego pacjent ,tworzą uniwersalną opowieść o człowieku w średnim wieku żyjącym w świecie pozornego dobrobytu w XXI wieku. Tak zwane pokolenia X i Y, za młodzi na dziadersów od zawsze pochłoniętych pragnieniem przetrwania, za starzy na zdrowo zdystansowanych od świata millenialsów. Pokolenie „czegoś pomiędzy”. 
Jak twierdzą twórcy: "Codziennie odbijamy się od rodziców zawładniętych żądzą stabilizacji finansowej czy posiadaniem wnucząt i wpadamy na rówieśników pochłoniętych wyścigiem karier w samochodach z leasingu i podrzucających swoje dzieci na niezliczoną ilość zajęć pozaszkolnych. Na koniec dnia lądujemy u zbawczych terapeutów, psychologów, psychiatrów, oczekując magicznej pigułki, która rozwiąże nasze problemy. Sęk w tym, że magiczna pigułka nie istnieje, a psychiatra jest ulepiony z tej samej gliny co jego pacjenci." 
Spektakl "Stan stabilny" to lekka, niemal improwizowana i szczera opowieść o pokoleniu X i Y czyli trzydziesto-, czterdziesto- i pięćdziesięciolatków. Opowieść w której bohater w rozmowie z widzem, psychiatrą, światem i w końcu ze sobą samym mierzy się ze zmartwieniami wspólnymi dla wielu z nas. A przede wszystkim stara się, mimo wszystko, utrzymać stan stabilny.

Reżyserem spektaklu jest Tadeusz Łomnicki (Teatr Ludowy). Za scenografię odpowiada Jerzy Basiura (Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie) a występują Grzegorz Eckert (Śląski Teatr Lalki i Aktora "Ateneum" w Katowicach) oraz Jakub Sochacki (Teatr Bez Rzędów). 

Premierowe pokazy odbędą się w Teatrze Bez Rzędów przy Krakowskiej 13 w Krakowie 13, 14 i 15 sierpnia o godz. 19:00. Czas trwania spektaklu to ok. 50 minut.

Wszystkie szczegółowe informacje dostępne są na fan page'u teatru na Facebooku. Bilety dostępne naW w portalu e-wejściówki (https://ewejsciowki.pl/krakow/teatry/teatr-bez-rzedow,418/stan-stabilny-spektakl,14938?eventId=200287).

Źródło:

Materiał nadesłany