EN

3.02.2024, 11:06 Wersja do druku

Wybory samorządowe 2024. W Krakowie odbyła się debata prezydencka o kulturze

Inne aktualności

O tym, jak widzą krakowską kulturę i jej palące problemy, gdzie zamierzają szukać pieniędzy i na co – w ramach tej kultury – wydawać je, jak zapatrują się na obsadzanie dyrektorskich stanowisk i budowę nowych obiektów mieli szansę opowiedzieć czterej kandydaci do fotela prezydenta Krakowa: Łukasz Gibała, Andrzej Kulig, Stanisław Mazur i Aleksander Miszalski podczas debaty prezydenckiej, jaka odbyła się w piątek, 2 lutego.

Stawka jest wysoka. Przyszły prezydent tego miasta powinien mieć konkretną i wyrazista wizję tego, jak kultura w Krakowie powinna wyglądać - zapowiedziała kandydatów na prezydenta prowadząca debatę wraz z Jackiem Bańką Justyna Nowicka.

Dla wszystkich kandydatów kultura jest obszarem niezwykle istotnym. Kiedy jednak na zakończenie wielogodzinnej dyskusji – debata prezydencka byłą ostatnim punktem wydarzenia poruszającego temat Składu Solnego i Planety Lem – padło pytanie, czy kandydaci uczestniczyli w tych debatach na ważne przecież dla miasta tematy związane z kulturą, każdy z nich przyznał, że tego dnia miał inne priorytety.
Kultura według kandydatów na prezydenta Krakowa

Łukasz Gibała: Kultura jest bardzo ważna, przenika prawie każdy aspekt naszego życia. Kulturę tworzą ludzie. Moja ewentualna prezydentura będzie polegała na tym, żeby tym ludziom pomagać poprzez finansowanie kultury w lepszy sposób tak, żeby pomagać zwłaszcza tych, którzy są bliżej dominanty, a nie średniej, przez zwiększenie ich płac, udostępnienie zasobu lokalowego oraz dobrą atmosferę partnerstwa. Chcę, by krakowska kultura opierała się na dwóch nogach: nie tylko tej związanej z dziedzictwem, ale też tej związanej z nowoczesnością.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Wybory samorządowe 2024. W Krakowie odbyła się debata prezydencka o kulturze

Źródło:

„Dziennik Polski” online

Link do źródła

Autor:

Anna Piątkowska

Data publikacji oryginału:

02.02.2024

Wątki tematyczne