W dniach 13 listopada do 7 grudnia 2025 roku odbędzie się siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie. Pod hasłem „Poświaty i powidoki" festiwal wyruszy w wyjątkową podróż w stronę przełomu wieków, narodzin nowoczesności i końca wielkich muzycznych narracji. Hasło tegorocznego festiwalu to metafora subtelnych iluzji i utrwalonych wrażeń, które zostają w pamięci po tym, jak wybrzmi ostatni dźwięk.
Koncerty odbędą się w 10 miastach: Warszawie, Krakowie, Katowicach, Gdańsku, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Lusławicach, Dębicy oraz w stolicy Rumunii – Bukareszcie.
Zapraszamy do zgłaszania się o udzielenie akredytacji dziennikarskiej poprzez formularz online. Prosimy o zapoznanie się z regulaminem.
Alterfonie – jeden nurtów Festiwalu Eufonie
Od samego początku Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie, obok koncertów muzyki klasycznej, na scenach pojawiały się wydarzenia o charakterze klubowym, kameralnym i alternatywnym. W 2024 roku ten nurt zyskał oficjalną nazwę – „Alterfonie" – która w tegorocznej, siódmej edycji festiwalu prezentuje wyjątkową serię koncertów czerpiących z muzyki elektronicznej, improwizowanej i jazzowej.
Polski Piach – Reksio w nowej odsłonie
Jedna z najbardziej zaskakujących propozycji tegorocznych „Alterfonii" to reinterpretacja muzyki Zenona Kowalowskiego do legendarnej animacji „Reksio". Muzycy projektu Polski Piach – Patryk Zakrocki, Piotr Mełech i Piotr Domagalski – odkrywają na nowo wyrafinowaną ścieżkę dźwiękową, którą kompozytor stworzył niemal wbrew sobie. Kowalowski, planujący karierę poważnego kompozytora, otrzymał zlecenie napisania muzyki do bajki o psie, ale zamiast infantylizować swój język muzyczny, stworzył partytury pełne jazzowych harmonii i improwizacyjnej swobody.
Koncerty odbędą się:
20 listopada, godz. 20.00 – Muzeum Kinematografii w Łodzi,
24 listopada, godz. 20.00 – Klub Niebo w Warszawie,
29 listopada, godz. 19.00 – Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku.
Stefan Wesołowski – Song of the Night Mists
Stefan Wesołowski zaprezentuje najnowszy album „Song of the Night Mists", wydany przez brytyjską wytwórnię Unheard of Hope, zamykający trylogię rozpoczętą płytami „Liebestod" i „Rite of the End". Ten muzyczny pejzaż łączy klasyczne instrumentarium z elektroniką i naturalnymi dźwiękami – od nagrań z Tatr po brzmienie kościelnych organów. Kompozytor czerpie z muzyki współczesnej i ambientu, inspirując się Wagnerem, Szymanowskim, Aphexem Twinem czy literaturą Winfrieda G. Sebalda. W koncercie wystąpią Anna Pašić (harfa), Olga Anna Markowska (wiolonczela), Maja Miro (flety), Oliwier Andruszczenko (klarnet basowy), Hubert Zemler (perkusja) oraz Piotr Wesołowski (organy/portatyw).
Koncert odbędzie się 22 listopada o godz. 19.00 w Centrum św. Jana / Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku.
Hatti Vatti – premiera koncertowa albumu „Zeit"
Gdański producent Piotr Kaliński (Hatti Vatti) zaprezentuje materiał z albumu „Zeit", wydanego przez legendarną belgijską wytwórnię R&S Records – tę samą, która publikowała płyty Aphex Twina, Biosphere'a czy Jamesa Blake'a. Hatti Vatti to pierwszy polski projekt w historii tej wytwórni. Album „Zeit" to muzyka balansująca między dub, syntezatorowym ambientem, kosmische musik, psychodelią i współczesnym jazzem, powstała we współpracy z saksofonistą Piotrem Chęckim, basistą Pawłem Stachowiakiem i perkusistą Rafałem Dutkiewiczem.
Koncert odbędzie się 25 listopada o godz. 20:00 w Klubie Niebo w Warszawie.
Karolina Mikołajczyk i Iwo Jedynecki – Natura świata
Duo Karolina Mikołajczyk i Iwo Jedynecki, nagrodzone Paszportem „Polityki", zaprezentuje program „Natura świata", łączący utwory Wałentyna Silwestrowa, Pēterisa Vasksa, Henryka Mikołaja Góreckiego, Györgya Ligetiego oraz muzykę nową Dariusza Przybylskiego i Justė Janulytė. Między kompozycjami zabrzmią improwizowane intermezza, a koncertowi towarzyszyć będzie poezja Urszuli Kozioł w wykonaniu Poli Błasik i Anny Grycewicz, w wizji reżyserskiej Tomasza Cyza.
Koncert odbędzie się 29 listopada o godz. 19.30 w warszawskiej Butelkowni.
Organizatorami festiwalu są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowe Centrum Kultury.
Mecenasem festiwalu jest ORLEN.
Partnerem strategicznym festiwalu jest Totalizator Sportowy.
Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy objął festiwal patronatem honorowym.