EN
4.03.2023, 15:21 Wersja do druku

Kraków. Legendarne kobiece pismo PRL-u zainspirowało krakowianki

Inne aktualności

„Klub Miłośników Przyjaciółki” związany z legendarny pismem, ukazującym się w Polsce od lat czterdziestych, ożył w Teatrze Słowackiego. Ożywiły go krakowskie seniorki. Pisze Anna Piątkowska w „Dzienniku Polskim”.

„Przyjaciółka” ukazuje się w Polsce od 1948 roku! To wydawniczy fenomen. W czasach PRL-u czasopismo posiadało bardzo egalitarny charakter ze względu na opisywane na łamach życiowe historie, wiele praktycznych porad, a także rubrykę „Listy do redakcji”.

Z nostalgii i sentymentu za dawnymi czasami we foyer Teatru im. Juliusza Słowackiego zrekonstruowano „Klub Miłośników Przyjaciółki”, gdzie zaprzyjaźniona grupa seniorów poświęciła się lekturze archiwalnych numerów, którym towarzyszyły teatralne etiudy i zadania aktorskie. Efekt ich spotkań został zaprezentowany w formie wydarzenia scenicznego z wieloma artystycznymi i kulinarnymi atrakcjami w najbliższy piątek.

Na scenie: Krystyna Herej-Szymańska, Mirosława Gruca, Beata Grzejdziak, Krystyna Kruk, Anna Malkiewicz, Marina Belokoneva-Shiukashvili, Maria Marzec, Krystyna Maciurzyńska, Danuta Namaczyńska, Henia Nowak, Danuta Oczkowska, Wiesława Porębska, Józef Potrzebowski, Neli Rokita-Arnoud, Małgorzata Santorska, Nina Stepanko, Alicja Skotnicka, Barbara Sztandara, Danuta Walecka. Koncepcja i realizacja: Daria Kubisiak, kompozycje muzyczne: Weronika Krówka.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Legendarne kobiece pismo PRL-u zainspirowało krakowianki

Źródło:

„Dziennik Polski” online

Link do źródła

Autor:

Anna Piątkowska

Data publikacji oryginału:

04.03.2023