EN
27.10.2021, 14:27 Wersja do druku

Kraków. 1 listopada na Cmentarzu Rakowickim koncert bez bisów i oklasków

Inne aktualności

Krystyna Prońko, Olga Szomańska, Janusz Radek i Andrzej Lampert wystąpią 1 listopada na koncercie "Memento Vitae" organizowanym już po raz piąty 1 listopada na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

"Zapominamy, że Dzień Wszystkich Świętych jest dniem radosnym i różni się od Zaduszek, kiedy modlimy się za odkupienie wszystkich dusz. Koncert, który organizujemy ma być dla uczestników momentem zatrzymania i refleksji nad własnym życiem, zastanowienia się, jak mądrze i pięknie żyć" – powiedział PAP pomysłodawca koncertu Waldemar Domański z Biblioteki Polskiej Piosenki.

Tak jak w poprzednich latach, scena stanie na placu w wojskowej części Cmentarza Rakowickiego. Krystynie Prońko, Oldze Szomańskiej, Januszowi Radkowi i Andrzejowi Lampertowi towarzyszyć będą instrumentaliści. W trakcie godzinnego koncertu zabrzmi 11 piosenek.

"Ten koncert różni się od innych tym, że nie ma przemówień, podziękowań, braw ani bisów – to poezja i muzyka podpowiadają nam jak żyć. Chcemy zachować powagę przekazu" – mówił Domański.

Dodał, że kiedy po raz pierwszy przystępował do organizacji koncertu na cmentarzu obawiał się, jak zostanie to przyjęte, tymczasem wiele osób na niego czeka, a z kolei wśród artystów zyskał rangę wydarzenia, w którym warto uczestniczyć. "To nie jest zwykły koncert, ale ważny występ z silnym przekazem" – podkreślił.

Koncert rozpocznie się o g. 19.00. Jego organizatorem jest: Ośrodek Kultury Biblioteka Polskiej Piosenki przy współpracy z Zarządem Cmentarzy Komunalnych.

W Kościele katolickim 1 listopada jest dniem wspominania wszystkich, którzy odeszli z tego świata i są już w wieczności z Bogiem. W polskiej tradycji Wszystkich Świętych jest momentem zadumy i nawiedzania grobów bliskich. Z kolei 2 listopada - Dzień Zaduszny - to czas modlitwy za tych, którzy odeszli i przebywają w czyśćcu. Według nauczania Kościoła katolickiego potrzebują modlitwy, aby mogli być zbawieni.

Źródło:

PAP