18.01.2021, 09:50 Wersja do druku

Gdańsk. Teatralny Pasjans. 9 spektakli do obejrzenia na VOD Teatru Szekspirowskiego

Inne aktualności

Pomimo pandemii, Gdańskiemu Teatrowi Szekspirowskiemu udało się zrealizować 6. edycję artystyczno-edukacyjnego projektu Teatralny Pasjansa. W jej ramach powstało aż dziewięć spektakli na podstawie trzech znanych dzieł literackich: „Don Kichota” Cervantesa, „Odysei” Homera oraz „Żab” Arystofanesa. Można je oglądać bezpłatnie na kanale Teatru na platformie VOD.

Teatralny Pasjans to organizowany od 2015 roku projekt skierowany do seniorów, osób z niepełnosprawnościami o różnym stopniu, i uczniów, z całego województwa pomorskiego. Jego wyjątkowość polega na tym, że łączy rolę artystyczną z edukacyjną i terapeutyczną. Poprzez działania na scenie integruje i aktywizuje twórczo osoby, które chciałyby wystąpić w teatrze, a gdyby nie ten projekt, nie miałyby takiej możliwości.

Nazwa nie jest przypadkowa. Po pierwsze, zawierają się w niej dwa słowa: „teatr” i „pasja”. Po drugie, odwołuje się do gry w pasjansa, w którym jest talia kart, gdzie każda karta jest inna. Karty wzajemnie się dopełniają, i to właśnie ta różnorodność tworzy całość. Podobnie, przedsięwzięcie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego doprowadza do spotkania różnych grup społecznych, reprezentujących kilka pokoleń, odmienne poglądy, inne obserwacje dotyczące świata i sposoby na radzenie sobie z tym światem. Pomimo niepodobnych problemów i życiowych trudności, każdy jest tu równy z równym.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Teatralny Pasjans. 9 spektakli do obejrzenia na VOD Teatru Szekspirowskiego

Źródło:

www.gdansk.pl
Link do źródła

Autor:

Agata Olszewska

Data:

16.01.2021

Tematy w toku