04.03.2021, 12:40 Wersja do druku

Gdańsk. Mieszkańcy wpisują się do księgi kondolencyjnej, żegnając prof. Jerzego Limona

Gdańszczanie żegnają zmarłego prof. Jerzego Limona - twórcę i dyrektora Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Księga kondolencyjna poświęcona jego pamięci została wystawiona w czwartek w siedzibie Rady Miasta Gdańska.

fot. mat. teatru

Jako pierwsze wpisały się do niej prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak.

"Covid-19 zabrał nam wielkiego wizjonera, znawcę i popularyzatora teatru. Profesorze Jerzy, dzięki Panu Szekspir na stałe zadomowił się w Gdańsku. Za to po stokroć w imieniu gdańszczanek i gdańszczan dziękuję. Obiecuję, że będziemy kontynuować misję przybliżania teatru do ludzi. W sercu i w pamięci mam naszą ostatnią rozmowę w sierpniu przy Teatrze Szekspirowskim podczas wspaniałego wydarzenia +Wymurzanie Wolności+ na 40-lecie Sierpnia'80. Pozostajesz z nami"- napisała prezydent Dulkiewicz.

"Rzadko spotyka się ludzi, którzy z takim uporem, wytrwałością i cierpliwością dążą do realizacji swoich celów. Pana marzeniem było zakorzenienie w Gdańsku na stałe dorobku Williama Shakespeare'a. Dziś w murach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego unosi się nie tylko duch angielskiego pisarza, ale jest też już w nich na zawsze moc Pana pasji, miłości do literatury i sztuki, radość życia i poczucie humoru. Będzie nam Pana w Gdańsku bardzo brakowało" - napisała przewodnicząca RMG.

Wpisy kondolencyjne złożyli też marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prof. Jerzy Zajadło oraz przedstawiciele GTS.

"Drogi Jerzy, dziękujemy Tobie, że byłeś z nami, dziękujemy za pobudzanie miłości do teatru, dziękujemy za Szekspira, który dzięki Tobie zagościł w Gdańsku, na ulicach miasta, w Teatrze Szekspirowskim, w naszych sercach i umysłach. Twoje przesłanie zawarte w uniwersalnym przekazie Szekspira będzie dla nas drogowskazem, będzie testamentem, który wypełnimy" - napisał marszałek pomorski Mieczysław Struk.

W rozmowie z PAP prof. Limona wspominał zastępca dyrektora Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego Maciej Sowiński.

"Był niezwykle ciepłym, przyjaznym człowiekiem, który każdego wysłuchał. Ciągle nie możemy się pogodzić z jego odejściem. Wciąż mówimy o nim w czasie teraźniejszym, bo pan profesor jest cały czas z nami - w naszych sercach i murach Teatru Szekspirowskiego" - powiedział.

Podkreślił, że marzenia prof. Limona nie kończyły się jedynie na utworzeniu Festiwalu Szekspirowskiego i teatru elżbietańskiego w Gdańsku. W. "Miał wiele pomysłów. Pozostawił nam testament - jest nim realizacja tych wszystkich przedsięwzięć, o których jeszcze nie tak dawno nam mówił" - dodał Sowiński.

Księga kondolencyjna pozostanie wystawiona w siedzibie Rady Miasta Gdańska do poniedziałku 8 marca. Można się do niej wpisywać w godzinach pracy urzędu, czyli: w czwartek i poniedziałek od 8 do 16, a w piątek od 8 do 15.

Można też dokonać internetowego wpisu do księgi na stronie: https://www.gdansk.pl/ksiega-kondolencyjna-jerzy-limon.

Prof. Jerzy Limon - anglista, pisarz, tłumacz, twórca i dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego - zmarł w środę nad ranem w jednym z gdańskich szpitali. Miał 70 lat.

Źródło:

PAP