EN
3.03.2021, 15:55 Wersja do druku

Ewa Ayton z British Council Poland o prof. Limonie: Miał miał wielkie marzenie i życiowy cel

Prof. Limon miał wielkie marzenie i życiowy cel – odbudowanie teatru elżbietańskiego w Gdańsku. Wszystkim, których spotykał, wtedy wydawało się to mrzonką nie do zrealizowania, a jednak udało się to człowiekowi, który miał wielką wizję i motywację - wspominała Ewa Ayton z British Council Poland.

fot. Piotr Wittman/PAP

"Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Profesora Jerzego Limona. British Council współpracowało z Festiwalem Szekspirowskim od momentu jego powstania, czyli od 1996 roku" - napisała we wspomnieniu przesłanym PAP Ewa Ayton Head, Arts and Culture w British Council Poland.

"W roku 2016 obchodziliśmy 400-lecie urodzin Szekspira i z tej okazji na Festiwalu Szekspirowskim zaprezentowane zostały wszystkie dzieła Szekspira (Forced Entertainment Complete Works: Table Top Shakespeare) w wersji stołu kuchennego, w wykonaniu brytyjskiego teatru Forced Entertainment" - przypomniała.

Wspomniała, że "w ciągu ostatnich 24 lat w ramach festiwalu wystąpiło 239 zespołów teatralnych w tym, jedne z najważniejszych teatrów brytyjskich: The Globe Theatre, Cheek By Jowl, Forced Entertainment, Shakespeare Theatre Company, Tim Crouch Theatre. Publiczność festiwalu do dzisiaj to 151 6923 widzów z całego świata". W jej ocenie "to niesamowite osiągnięcie".

Na zaproszenie British Council Prof. Limon kilka razy brał udział w British Council Theatre Showcase w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Edynburgu. "Te wspólne doświadczenia teatralne z prof. Jerzym Limonem były zawsze inspirujące. Zmęczeni bieganiem po całym mieście od spektaklu do spektaklu, prowadziliśmy długie rozmowy i spory na temat obejrzanych przedstawień. Ogromna wiedza, wrażliwość i poczucie humoru to cechy, które były nieodłączną częścią charyzmatycznej osobowości Profesora" - napisała.

Ayton przypomniała, że we wrześniu 2014 r., po otwarciu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, królowa brytyjska Elżbieta II przyznała mu Honorowy Order Imperium Brytyjskiego w stopniu oficera, doceniając ogromną pracę prof. Jerzego Limona na polu popularyzowania dzieł autora "Hamleta".

"Przed ponad 20 laty prof. Limon miał wielkie marzenie i życiowy cel – odbudowanie teatru elżbietańskiego w Gdańsku. Wszystkim, których spotykał wtedy wydawało się to mrzonką nie do zrealizowania, a jednak udało się to człowiekowi, który miał wielką wizję i motywację, zdobył patronat Księcia Walii i pomimo niezliczonych trudności także niezbędne fundusze, i tym samym zostawił po sobie ogromne dzieło dla dobra wszystkich, którzy kochają teatr i Szekspira. Dziękujemy mu za to" - podkreśliła.

"W imieniu British Council, Colma McGiverna, Dyrektora British Council Poland, Andy Willamsa, Chief Operating Officera, British Council UK oraz własnym składam Najbliższej Rodzinie Profesora, Przyjaciołom, Współpracownikom, Znajomym głębokie wyrazy współczucia" - zakończyła.

Prof. Jerzy Limon - anglista, pisarz, tłumacz, twórca i dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego - zmarł w środę nad ranem w jednym z gdańskich szpitali. Miał 70 lat.

Źródło:

PAP