EN

13.05.2021, 15:25 Wersja do druku

Francja. Strajki okupacyjne w teatrach

Inne aktualności

We Francji paryski Teatr Odeon, Opera w Lyonie, Teatry Narodowe w Marsylii i Nicei są okupowane przez związkowców z centrali CGT domagających się utrzymania przywilejów socjalnych. Dyrektorzy placówek wzywają do przerwanie strajków i przygotowanie placówek do ponownego otwarcia.

Stołeczny Teatr Odeon jest od 4 marca okupowany przez pracowników sektora kultury. Protest szybko przeniósł do innych instytucji kultury. Na budynkach teatrów i oper wywieszone są transparenty, a pracownicy sektora kultury zapowiadają dalszą okupację – informuje AFP.

Dyrektorzy czterech teatrów (Odeonu, Opery w Lyonie i Teatrów Narodowych w Marsylii i Nicei) wezwali w środę we wspólnym komunikacie CGT do zakończenia protestów, aby możliwe było przygotowanie ponownego otwarcia placówek kultury, które mogą wznawiać działalność od 19 maja.

Pracownicy zamkniętych od 30 października 2020 roku z powodu epidemii Covid-19 placówek kultury domagają się wypłacania do końca roku zasiłków (ten postulat został spełniony we wtorek) oraz wycofania się z wchodzącej w życie 1 lipca reformy ubezpieczenia od bezrobocia.


Źródło:

PAP

Wątki tematyczne