EN

21.06.2021, 15:39 Wersja do druku

Dolnośląskie. Międzynarodowa konferencja w 80. rocznicę urodzin Krzysztofa Kieślowskiego

Inne aktualności

Międzynarodowa konferencja „Illuminating the archives – film archives alive and their audiences”, zorganizowana w 80. rocznicę urodzin Krzysztofa Kieślowskiego, odbędzie się 28 i 29 czerwca w Sokołowsku (Dolnośląskie). Sympozjum jest częścią 10. edycji festiwalu Hommage a Kieślowski.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Hommage a Kieślowski organizowany jest w malowniczo położonej miejscowości w Górach Suchych w okolicach Wałbrzycha. W Sokołowsku w 1855 r. powstało pierwsze w Europie sanatorium dla gruźlików, podobny ośrodek uruchomiono późnej w Davos w Szwajcarii.

Leczył się tam m.in. cierpiący na gruźlicę Roman Kieślowski, ojciec reżysera. Krzysztof Kieślowski spędził w związku z tym w Sokołowsku część dzieciństwa. W miejscowości odbywa się co roku poświęcony twórczości autora "Dekalogu", "Podwójnego życia Weroniki", trylogii "Trzy kolory" - oraz nią inspirowany - festiwal "Hommage a Kieślowski" ("Hołd Kieślowskiemu").

Tegoroczna, 10. edycja festiwalu, rozpocznie się 27 czerwca – w dniu 80. urodzin Krzysztofa Kieślowskiego. W tym roku częścią festiwalu będzie międzynarodowa konferencja „Illuminating the archives – film archives alive and their audiences”. Sympozjum organizowane jest przez Fundację Sztuki Współczesnej In Situ, która opiekuje się i rozwija kolekcję Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego. Merytorycznie konferencję wspiera Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi.

Organizatorzy konferencji podkreślają, że jej celem jest „wymiana doświadczeń w zakresie nowych metod upowszechniania zasobów archiwalnych, pracy badawczej z archiwami oraz współpracy archiwów z sektorami kreatywnymi, w tym z twórcami”.

Sympozjum ma być też okazją do nawiązania kontaktów pomiędzy archiwistami, kuratorami projektów archiwalnych i wystawienniczych w obszarze filmu oraz korzystającymi z archiwów filmowych i miłośnikami kina.

Wśród zaproszonych gości są filmoznawcy, dyrektorzy muzeów i archiwów filmowych oraz przedstawiciele sektorów kreatywnych. Do Sokołowska przyjadą m.in. Margret Schild z Filmmuseum Dusseldorf, Cecilia Cenciarelli reprezentująca Charlie Chaplin Archives, Małgorzata Szynkielewska z Europeany, Barbara Miller z Museum of the Moving Image New York, David Wilson, szef Biura Bradford UNESCO City of Film, Antoine Bayet z Institut National de L’Audiovisuel czy znana amerykańska historyczka filmu Annette Insdorf. Wśród polskich gości m.in. Malwina Rozwadowska z Narodowego Archiwum Cyforwego, Tadeusz Lubelski, Mikołaj Jazdon, Michał Oleszczyk i Piotr Jaxa-Kwiatkowski.

Podczas sympozjum będzie też mowa o archiwach społecznych, który w Polsce jest zarejestrowanych około 600.

Konferencja odbędzie się w dniach 28 i 29 czerwca w Sokołowsku.

Źródło:

PAP

Autor:

Piotr Doczekalski

Data publikacji oryginału:

21.06.2021