„MiastoRelacje” to hasło przewodnie 19. edycji Nocy Kultury, która w tym roku odbędzie się w nocy z 7 na 8 czerwca 2025 r. Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają wszystkich zainteresowanych mieszkańców i mieszkanki Lublina (każdego i każdą z osobna, a w szczególności młodzież), przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe oraz instytucje do przygotowania specjalnych, premierowych działań kulturalnych na to niezwykłe święto Lublina. Otwarty nabór projektów trwa do 7 lutego 2025 r.
To jedyna szansa w roku, żeby wziąć czynny udział w kreowaniu programu Nocy Kultury. Projekty można przesyłać za pośrednictwem formularzy online dostępnych na stronie nockultury.pl. Otwarty nabór został podzielony na pięć kategorii: „Zaproś Noc Kultury do siebie”, „Działania w przestrzeni”, „Miasto tras”, „Patrzę i widzę” oraz „Spojrzenie - początek relacji”.
Zaproś Noc Kultury do siebie
Noc Kultury to doskonała okazja do zaprezentowania swojej przestrzeni w nowatorski sposób, zaskakując zarówno stałych, jak i potencjalnych gości. - Zachęcamy do organizacji wydarzeń, które podkreślą charakter wybranego miejsca, zaskoczą formą i zaproszą publiczność do przeżycia czegoś niezwykłego. Niech będzie to wydarzenie, które pozwoli Wam nawiązać wzajemnie relacje z nowymi odbiorcami i odbiorczyniami – mówi Joanna Wawiórka-Kamieniecka, dyrektorka Nocy Kultury.
Działania w przestrzeni
W tej kategorii organizatorzy szukają występów i akcji performatywnych, które ożywią miasto, zbudują dialog i zaangażują zmysły. Taniec, muzyka, teatr, happening – każde z tych działań może odkrywać warstwy miasta, podkreślać jego piękno, historię czy niedostrzegane wcześniej aspekty. Warto zainspirować się hasłem MiastoRelacje i stworzyć projekt, który wciągnie publiczność w świat emocji, zachwytu i zaskoczenia. Być może to właśnie dzięki niemu inaczej zaczniemy odbierać miasto i siebie nawzajem.
Miasto tras
To propozycja odkrywania miasta na nowo przez spacer, grę miejską, interaktywną mapę czy sekwencję punktów, które zmieniają sposób, w jaki postrzegamy przestrzeń. - W ramach tej kategorii zachęcamy do podejmowania działań, które ożywiają przestrzenie codziennie mijane, wskazują na ich potencjał i zmieniają perspektywę – dodaje Wawiórka-Kamieniecka. Zaproponowane wydarzenie może stać się pretekstem do wspólnej podróży przez miasto, w trakcie której uczestnicy i uczestniczki wchodzą w relacje z miejscami, historią i sobą nawzajem. Warto sprawdzić, jakie historie miasto ma jeszcze do opowiedzenia.
Patrzę i widzę
Czy sztuki wizualne ograniczają się tylko do wzroku? A może kryją w sobie potencjał do poruszania zmysłów w sposób, którego nie spodziewa się widz/widzka? W tej kategorii organizatorzy szukają projektów, które otwierają nowe drogi percepcji – zaskakujących, nieoczywistych, przekraczających granice tradycyjnego odbioru. Inspiracją mogą być zmysły. Jak barwa, ruch, faktura czy dźwięk mogą współtworzyć dzieło? Jak sprawić, by publiczność nie tylko patrzyła, lecz także czuła przestrzeń, jej historię, emocje? - Szczególnie cenimy instalacje artystyczne, które przekształcają miejskie przestrzenie, wciągając odbiorcę i odbiorczynię w nowe doświadczenia. Czekamy na prace, które budują połączenia – między ludźmi, miejscami i znaczeniami – wyjaśniają organizatorzy.
Spojrzenie – początek relacji
Zaproszenie do stworzenia przestrzeni, w której relacje zaczynają się od kontaktu wzrokowego. To miejsce, które wymusza spojrzenie, wymianę myśli i emocji bez słów. Może to być strefa spotkań, interakcji lub cichej refleksji – ważne, by zapraszała do głębszego kontaktu z drugim człowiekiem. Relacja nie zawsze musi być werbalna, nie zawsze romantyczna – może być pełna milczenia, ale i pełna emocji. Wspólna przestrzeń do spojrzeń, które mówią więcej niż tysiąc słów, może być zarówno zaproszeniem do rozmowy, jak i momentem ciszy. Jakie formy sztuki, przestrzeni i interakcji mogą wyjść z tej intymnej formy spotkania?
Warto też zapoznać się z kryteriami, według których zostaną ocenione zgłoszenia:
Kreatywność – poszukiwane są działania, które wymykają się utartym schematom i otwierają nowe perspektywy myślenia o przestrzeni miejskiej i relacjach międzyludzkich. Warto eksperymentować z formą, treścią i procesem twórczym, wprowadzając nieoczywiste rozwiązania i twórcze współprace, które pozwolą spojrzeć na miasto w nowym świetle.
Oryginalność i premierowość – projekty powinny być stworzone z myślą o Nocy Kultury i swoją premierę mieć właśnie podczas tego wydarzenia. Chodzi o propozycje, które wyróżniają się świeżością i unikalnym charakterem, a jednocześnie idealnie wpisują się w atmosferę nocy pełnej sztuki i odkryć.
Relacje w przestrzeni miejskiej – Noc Kultury to czas, kiedy miasto staje się sceną, a przestrzeń publiczna płótnem dla artystów i artystek. Organizatorom zależy na projektach, które ożywiają mniej oczywiste zakątki miasta, uwydatniając ich historię, piękno lub ukryty potencjał. Jak Twoje działanie może przemienić codzienną przestrzeń w miejsce dialogu, wspólnoty i nowych doświadczeń?
Angażowanie zmysłów – twórcy Nocy Kultury cenią projekty, które sięgają poza standardowe środki wyrazu, by angażować różnorodne zmysły uczestników i uczestniczek. Poszukiwane są działania, które pozwolą publiczności nie tylko widzieć czy słyszeć, lecz także poczuć, dotknąć lub doświadczyć przestrzeni w sposób zaskakujący i nieoczywisty. Jak Twoje dzieło może być „odczuwalne” dla każdego, niezależnie od sposobu percepcji?
Interakcja i zaangażowanie publiczności – Noc Kultury to wydarzenie, które łączy ludzi – uczestnicy i uczestniczki stają się częścią sztuki. Organizatorzy cenią projekty, które aktywnie włączają publiczność w proces twórczy, zachęcają do współdziałania lub stawiają ją w roli osób aktywnie biorących udział. Jak Twoje dzieło może sprowokować do rozmowy, współpracy lub refleksji?
Dodatkowo premiowane będą wydarzenia wykazujące wkład własny (rzeczowy i/lub finansowy) oraz cechujące się wysoką wartością merytoryczną i/lub artystyczną.
Jak myśleć o relacjach w projektowaniu?
Dla artysty i artystki tworzącej na Noc Kultury relacje to narzędzie, ale i cel. Każda forma ekspresji artystycznej może:budować dialog między ludźmi. Jak zaprojektować przestrzeń, która zachęci do interakcji? Czy publiczność może współpracować, by zrozumieć dzieło?ujawniać warstwy miasta. Jak pokazać miejsce, które na co dzień mijamy obojętnie? Czy da się poprzez światło, dźwięk lub formę wskazać na jego historię, znaczenie, potencjał?wzbudzać emocje. Relacje zaczynają się tam, gdzie budzą się uczucia – zachwyt, zdziwienie, tęsknota. Jak wywołać reakcję, która stanie się impulsem do myślenia o miejscu inaczej niż zwykle?
Jak zgłosić swój projekt na Noc Kultury 2025?
To bardzo proste! Wystarczą 4 proste kroki:Do 7 lutego 2025 wejdź na stronę nockultury.pl i kliknij w zakładkę „Zgłoś swój projekt”, Przeczytaj regulamin, Wybierz kategorię odpowiednią dla Twojego projektu, Wypełnij i wyślij formularz – odpowiadamy na wszystkie zgłoszenia po 14 lutego 2025.
O Nocy Kultury
Noc Kultury to kilkaset bezpłatnych wydarzeń artystycznych w przestrzeni publicznej Lublina. To tysiące uśmiechniętych ludzi spacerujących ulicami miasta w poszukiwaniu niezapomnianych wrażeń. To jedyna taka noc w roku, kiedy niemożliwe staje się możliwe! Koncerty, instalacje świetlne, spektakle, pokazy, warsztaty i wiele, wiele innych, wymykających się definicjom. Uczestnicy i uczestniczki mogą przeżyć kumulację doświadczeń i przygód spakowanych w pakiet siedmiu godzin. Tylko od nich zależy czy to będzie noc szalonych koncertów i spektakli, czy kameralnych spotkań literackich. Noc Kultury, poprzez instalacje w przestrzeni publicznej, zmienia całe ulice nie do poznania: to czas, kiedy można wąchać bramy, głaskać kudłate ściany, zaglądać przez dziurkę od klucza do fantastycznych światów. Przed wyjściem koniecznie trzeba naładować baterie w aparacie.
Noc Kultury
7/8 czerwca 2025
Lublin – Stare Miasto i Śródmieście
Wstęp wolny
Organizatorzy wydarzenia:
Warsztaty Kultury w Lublinie, Instytucja Kultury Miasta Lublin oraz Miasto Lublin.