EN
01.02.2021, 08:15 Wersja do druku

Częstochowa. Otwierają muzea bez szczególnej nadziei na frekwencję

Inne aktualności

Świat kultury nieśmiało wraca do życia. Od poniedziałku będzie się można wybrać do muzeum, ale nie do teatru czy kina.

Najważniejsze i najtrudniejsze do wytrzymania obostrzenia sanitarne pozostają w mocy przynajmniej do 14 lutego. Uczniowie pozostają w domach, poza najmłodszymi, nie można się wybrać na trening ani do restauracji czy kawiarni. Rząd poluzował, ale tylko trochę: od 1 lutego można otworzyć sklepy w galeriach handlowych, od godz. 10 do 12 nie obowiązują godziny dla seniorów. Wolno także wpuścić publiczność do muzeów i galerii sztuki, oczywiście w tzw. reżimie sanitarnym. Kina, teatry, filharmonie pozostają dla publiczności niedostępne.

– W Częstochowie otwieramy wszystkie nasze muzea – zapowiada Aleksander Wierny, naczelnik miejskiego wydziału kultury. Drzwi dla odwiedzających nie otworzy jednak 1 lutego Miejska Galeria Sztuki: czas pandemii wykorzystała na przeprowadzenie remontu. - Otwarcie chce połączyć z wernisażem nowo przygotowywanej wystawy - mówi Wierny. - Jest zaplanowany na 11 lutego.

Od 1 lutego czynny będzie Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”, ale tylko w części galeryjnej. Koncerty ani spotkania nadal nie mogą się odbywać.

Jak podkreśla Wierny, szczególnie dużej frekwencji w tych placówkach się nie spodziewa. Gros odwiedzających stanowili uczniowie, a ci ciągle uczą się w domach, nie chodzą do szkoły, a tym bardziej nie miewają szkolnych wycieczek.

Tytuł oryginalny

Koronawirus. Otwierają muzea - w Częstochowie bez szczególnej nadziei na frekwencję

Źródło:

Gazeta Wyborcza - Częstochowa online
https://czestochowa.wyborcza.pl/czestochowa/7,48725,26736449,koronawirus-otwieraja-muzea-w-czestochowie-bez-szczegolnej.html
Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Dorota Steinhagen

Data:

01.02.2021

Wątki tematyczne