EN
26.11.2021, 17:11 Wersja do druku

Będzin. "Noniek" w Teatrze Dzieci Zagłębia

W Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie już w najbliższą sobotę 27 listopada o godz. 17.00 odbędzie się premiera spektaklu "Noniek" w reż. Bernardy Anny Bieleni.

fot. Andrzej Wierdak / mat. teatru

Inne aktualności

Autorką sztuki jest ceniona dramatopisarka sztuk dla dzieci i młodzieży Marta Guśniowska, która swoją twórczością podbija sceny polskich i zagranicznych Teatrów lalkowych. W swoim dorobku artystycznym oprócz ogromnej ilości sztuk teatralnych, ma również reżyserię, którą uprawia z dużym powodzeniem, czego śladem jest Nagroda Specjalna za reżyserię, tekst i główną rolę w spektaklu A niech to gęś kopnie! Teatru Animacji z Poznania w VII Festiwalu Teatralna Karuzela w Łodzi. Autorka swoim błyskotliwym stylem literackim pozwalającym na uśmiech i wzruszenie, zdobywa serca widowni, jurorów konkursów i krytyków.

Historyczka teatru lalek i badaczka literatury dla dzieci dr hab. Halina Waszkiel wręcz sugeruje konieczność obcowania z tekstami Marty Guśniowskiej: „Jej sztuki można by sprzedawać w aptekach jako lekarstwo na depresję i odtrutkę na zło świata".

"Noniek" jest tekstem, który długo czekał na swoją scenę, reżysera i aktorów. Znalazł ich właśnie w Teatrze Dormana, czego owocem jest zbliżająca się prapremiera.
Kim jest tajemniczy bohater sztuki? Noniek zawdzięcza swoje imię dopowiadanemu do obserwowanych zdarzeń komentarzowi „No nieee…”. Wyrusza w podróż by odzyskać dobry humor, który stracił z niewiadomych dla niego przyczyn. Historia Nońka okraszona ciekawą warstwą plastyczną autorstwa Julii Skuratovej oraz wplecionymi w akcję piosenkami, do których muzykę skomponował Marcin Nagnajewicz, ma w sobie urok kryminalnych zagadek, podczas których poznajemy kolejnych bohaterów sztuki. Spektakl pełen zaskakujących rozwiązań i obecności wielu lalkowych postaci, ułatwi widzom towarzyszenie w przygodzie rozwiązania zagadki znikającego dobrego humoru.

Reżyserka sztuki Bernarda Anna Bielenia: Literatura Marty Guśniowskiej idealnie wpisuje się w problemy, które napotykamy w życiu codziennym. Historia głównego bohatera pozwoli dzieciom zrozumieć własne emocje, które często prowadzą do utraty dobrego humoru, a to z pewnością ułatwi znalezienie recepty na jego ponowne odzyskanie. Ta umiejętność jest szczególnie przydatna w sytuacjach, jakie tworzyła ostatnio pandemiczna konieczność odosobnienia.

Psycholog Katarzyna Borowiec Mańkowska: Opowieść o Nońku autorstwa Marty Guśniowskiej jest historią uniwersalną, ale w ostatnich dwóch latach wyjątkowo intensywnie aktualną. Dla wielu rodzin rok 2020 i wybuch pandemii stał się przełomem. Szczególnie odczuły to dzieci, dla których lęk, stale utrzymujący się stres, niepokój, często poczucie bezradności to nowa codzienność. W okresie pandemii dzieci częściej zmagają się z uczuciem smutku, strachem, dość często zgłaszane są trudności z koncentracją, brakiem energii, nagłą utratą zainteresowań. Badania wskazują, iż 57% dzieci w wieku 7 – 12 lat znacznie zwiększyło czas korzystania z Internetu w okresie pandemii. Dlatego też pandemia wzbudza nas do refleksji nad nowymi formami spędzania wolnego czasu.

Co można zrobić gdy nasze dzieci tracą „dobry humor” podobnie jak tytułowy Noniek?

Katarzyna Borowiec-Mańkowska: Bardzo ważne jest aby wspierać dzieci codzienną obecnością, ciepłą rozmową, zrozumieniem ich potrzeb i emocji, wspólnie zaplanowanym czasem na zabawę, spacer, czy wyjście do teatru. Noniek pokazuje nam jak bardzo dzieci potrzebują uważnych i życzliwych dorosłych. Dlatego, jako świadomi dorośli – rodzice, nauczyciele, pedagodzy – możemy ofiarować im piękny prezent umożliwiając udział w spektaklu „Noniek” w reżyserii Bernardy Anny Bieleni. Dobra sztuka wzmacnia, rozwija i zostaje w dziecięcych sercach na całe życie.

Zapraszamy na familijny spektakl, który niejednokrotnie przywołacie, kiedy w rodzinnych dyskusjach pojawią się w sformułowania „no nieee..” i „no taaak”.

"Noniek" Marta Guśniowska
Reżyseria: Bernarda Anna Bielenia
Scenografia: Julia Skuratova
Choreografia: Ewelina Ciszewska
Wykonanie lalek: Małgorzata Tarasewicz-Wosik
Muzyka: Marcin Nagnajewicz
Wizualizacje: Robert Baliński
Reżyseria światła: Maciej Iwańczyk
Produkcja: Patrycja Kundro
Inspicjent: Edyta Dziura
Obsada: Adrianna Bieżan, Agata Małycha-Szczypuła, Karol Gaj, Jacek Mikołajczyk, Edyta Dziura.
Premiera: 27 listopada 2021
Wiek: +5

Terminy najbliższych spektakli pt. "Noniek":
29 listopada godz. 10.00
30 listopada godz. 10.00
1 grudnia godz. 9.00, 11.30
2 grudnia godz. 9.00, 11.30
3 grudnia godz. 9.00, 11.30
4 grudnia godz. 16.00
6 grudnia godz. 9.00, 11.30

Źródło:

Materiał nadesłany