EN

24.01.2022, 08:01 Wersja do druku

Barbara Krafftówna debiutowała w Teatrze Wybrzeże

Z ogromnym smutkiem informujemy, że zmarła Barbara Krafftówna, znana i ceniona aktorka teatralna i filmowa, która w latach 1946-1949 należała do zespołu Teatru Wybrzeże i na którego deskach debiutowała w MICKIEWICZOWSKICH BALLADACH w reżyserii Haliny Gallowej.

Barbara Krafftówna odbiera nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni w trakcie obchodów jubileuszowych Teatru Wybrzeże w 2016 roku / fot. Dominik Werner

Barbara Krafftówna urodziła się 5 grudnia 1928 w Warszawie. Podczas wojny uczęszczała na zajęcia konspiracyjnego Studia Dramatycznego Iwo Galla w Krakowie. W 1946 przyjechała do Gdyni, gdzie Gall objął dyrekcję Teatru Wybrzeże. Współpracę ze swoim niedawnym profesorem rozpoczęła od roli Rybaczki w sztuce Tadeusza Gajcego HOMER I ORCHIDEA. Przedstawienie oficjalnie zainaugurowało działalność Teatru Wybrzeże. Poza tym zagrała m.in. Kasię w JAK WAM SIĘ PODOBA Williama Shakespeare’a (1947), Chochlika w BALLADYNIE Juliusza Słowackiego (1947), Haneczkę w WESELU Stanisława Wyspiańskiego (1948), Klarę w PIGMALIONIE George’a Bernarda Shaw (1949).

W kolejnych latach występowała w teatrach: im. Stefana Jaracza w Łodzi, Dramatycznym we Wrocławiu, a następnie w teatrach warszawskich: Nowej Warszawy, Komedii, Narodowym, Syrenie i Teatrze Współczesnym.

Barbara Krafftówna znana była również ze swoich ról filmowych i telewizyjnych. Zagrała m.in. w POPIELE I DIAMENCIE Andrzeja Wajdy, RĘKOPISIE ZNALEZIONYM W SARAGOSSIE Wojciecha Hasa, i w serialu CZTEREJ PANCERNI I PIES Konrada Nałęckiego. Poza filmem i teatrem artystka z powodzeniem występowała w kabarecie Pod Egidą oraz w Kabarecie Starszych Panów.

Odznaczona m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Źródło:

Materiał nadesłany