EN
30.07.2020, 15:19 Wersja do druku

Zachodniopomorskie. Rusza festiwal Sacrum Non Profanum

Inne aktualności

Koncerty w Szczecinie, Pustkowie, Trzęsaczu, Łobzie i Konarzewie zaplanowano podczas zbliżającego się Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum. Tegorocznej edycji patronuje św. Jan Paweł II.
XVI Festiwal Sacrum Non Profanum rozpocznie się 3 sierpnia i potrwa do 12 sierpnia - poinformował w czwartek organizator wydarzenia Pomorskie Stowarzyszenie Instrumentalistów Academia. W czternastu wydarzeniach weźmie udział około 150 wykonawców, w tym dwie orkiestry, chór, trzy zespoły kameralne oraz soliści.

Corocznie wydarzenia dedykowano jednemu wybitnemu twórcy. "Głównym celem imprezy przygotowanej w roku św. Jana Pawła II jest oddanie hołdu wielkiemu Polakowi, który zmienił historię świata, łączył ludzi reprezentujących różne religie, nawoływał do modlitwy o lepsze jutro, burzył mury, a przede wszystkim dzięki mądrości i miłości do Ojczyzny sprawił, że możemy żyć w wolnej Polsce" - napisali organizatorzy.

3 sierpnia w Pustkowie zaplanowano koncert "Od Bałtyku do Tatr" Młodzieżowej Orkiestry Dętej Łobeskiego Domu Kultury.

Podczas koncertu "Homage a Jan Paweł II" 10 sierpnia w szczecińskiej bazylice archikatedralnej Chór Akademicki im. Profesora Jana Szyrockiego wykona m.in. utwory dedykowane papieżowi. W tym samym miejscu dzień później w "Koncercie Papieskim" wystąpią laureaci międzynarodowych konkursów muzycznych, którzy przypomną lubiane i słuchane przez papieża kompozycje.

W ramach imprezy w Trzęsaczu zaplanowano także "Koncert w rytmie słynnych tańców" 4 sierpnia i koncert "Muzyka z filmów i z gier komputerowych" 5 sierpnia. Z kolei w Konarzewie 9 sierpnia w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP po pracach restauratorskich zabrzmią wykonane na przełomie XIX i XX w. organy Barnima Gruneberga.

"Organizatorom festiwalu zależy również na upowszechnianiu muzyki wysokiej, poprzez ukazanie melomanom i turystom wypoczywającym na Pomorzu Zachodnim miejsca muzyki i innych sztuk w podzielonym wewnętrznymi konfliktami świecie" - podkreśla Pomorskie Stowarzyszenie Instrumentalistów Academia.


Źródło:

PAP

Data publikacji oryginału:

30.07.2020

Wątki tematyczne