EN

26.10.2021, 08:30 Wersja do druku

Zachodniopomorskie. Adam Strug i „Pieśni o rzeczach ostatecznych” w ramach projektu Wokół Tradycji

W najbliższą niedzielę 31 października Teatr Kana zaprasza na spotkanie śpiewacze poświęcone Pieśniom o rzeczach ostatecznych.

fot. arch. artysty

W ramach projektu Wokół Tradycji, w ostatnią niedzielę października na terenie pozostałości XI wiecznego klasztoru augustianów w Jasienicy koło Polic - zaśpiewamy utwory ze Śpiewnika Pelplińskiego. Wspólny śpiew poprowadzi Adam Strug – znakomity śpiewak, badacz i popularyzator muzyki wykonywanej w skalach wcześniejszych niż powszechnie dziś używana skala dur-moll, a towarzyszyć mu będzie Rafał Foremski oraz Bractwo Śpiewacze z Tanowa, które od ponad dwóch lat prowadzi własne poszukiwania śpiewacze.

Spotkanie odbędzie się 31.10.21 godz. 16:00 w kościele pw. śśw. Piotra i Pawła w Jasienicy.

wstęp wolny

Inne aktualności

Pieśni o rzeczach ostatecznych to szczególny repertuar, obecny w kulturze gminnej, szlacheckiej i mieszczańskiej. Jak uczy tradycja „Rzeczy ostateczne są: śmierć, sąd, piekło, niebo.”. Utwory o tej tematyce sięgające czasów baroku, a nawet wcześniejszych, przetrwały w przekazie ustnym zachowując nierzadko niezmienioną formę poetyckich mintraktatów eschatologicznych.

W ramach projektu Wokół Tradycji, w ostatnią niedzielę października na terenie pozostałości XI-wiecznego klasztoru augustianów w Jasienicy koło Polic - zaśpiewamy utwory ze Śpiewnika Pelplińskiego - zbioru pieśni nabożnych z 1871r., kodyfikującego najczęściej praktykowane pieśni nabożne w liczbie 1102 utworów, ale bez zapisu nutowego. Melodie przekazywano w rodzinach i sąsiedztwie, a praktyka ta przetrwała w niektórych wsiach płn.-wsch. Mazowsza oraz Kaszub do dnia dzisiejszego. Wspólny śpiew poprowadzi Adam Strug – znakomity śpiewak, badacz i popularyzator muzyki wykonywanej w skalach wcześniejszych niż powszechnie dziś używana skala dur-moll, a towarzyszyć mu będzie Rafał Foremski oraz Bractwo Śpiewacze z Tanowa, które od ponad dwóch lat prowadzi własne poszukiwania śpiewacze.

Niedzielne spotkanie będzie miało charakter otwarty. Dla wszystkich gości przygotujemy teksty, które jednocześnie będą zaproszeniem do wspólnego śpiewu. 

Adam Strug - śpiewak i instrumentalista, autor piosenek, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, kurator i producent muzyczny, reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych, popularyzator muzyki tradycyjnej, pomysłodawca zespołu śpiewaczego „Monodia Polska”, praktykującego pieśni przekazywane w tradycji ustnej. Jest kuratorem muzycznym czterech festiwali: Muzyki Jednogłosowej w Płocku, Muzyki Adama w warszawskiej Synagodze Nożyków, Harmonistów Mazowieckich w podwarszawskiej Kobyłce i Kolekcji Sztuki w Lublinie. W latach 2017 - 2019 prowadził audycję „Muzyczna podróż po Polsce” w radiowej Jedynce. Od 2019 do 2021 był gospodarzem czwartkowych edycji magazynu „Źródła” w radiowej Dwójce. Od 2020 roku prowadzi autorski program „Owszem Mazowsze” w TVP3 Warszawa.

Tanowskie Bractwo Śpiewacze jest ewenementem regionu zachodniopomorskiego, w którym na skutek zmian społecznych i przerwania ciągłości przekazu nie funkcjonują w zasadzie inne grupy męskich śpiewaków. Bractwo gromadzi kilkunastu mężczyzn w sile wieku, prowadzących regularne poszukiwania w zakresie muzyki świeckiej oraz religijnej. Nazwa grupy odwołuje się do tradycji konfraterni funkcjonujących od czasów średniowiecza, które oprócz praktyki śpiewaczej pełniły ważne funkcje społeczne. Grupy takie są ciągle bardzo aktywne, tworząc integralne części lokalnych społeczności m.in. na Korsyce i Sardynii.

Projekt Wokół Tradycji 2021 dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

31 października, g. 16:00 - Wokół Tradycji: Pieśni o rzeczach ostatecznych - Adam Strug, Bractwo Śpiewacze z Tanowa i zgromadzeni

Kościół św.św. Piotra i Pawła w Jasienicy k. Polic

Źródło:

Materiał nadesłany