EN

25.10.2021, 18:53 Wersja do druku

Teatralne Pomorze: Mówi Dorota Anna Dąbek

Rozmowa z Dorotą Anną Dąbek o Animo, Kwidzynie, sensie i misji, fascynacjach, powinnościach, marzeniach, Czarnej Sali. I, oczywiście, o Janie Wilkowskim - pisze "Gazeta Świętojańska". 

Inne aktualności

Jej motto to: Chociaż bowiem, teatr dosłownie nie przekształci ani człowieka, ani kosmosu, to przecież umie jednoczyć ludzi wokół wielkich mitów, dążności, idei - Antonin Artaud.

Założycielka i prezes stowarzyszenia Scena Lalkowa im. Jana Wilkowskiego w Kwidzynie (2002 r.), dyplomowany reżyser teatru lalek, dyplomowana aktorka, profesjonalny animator kultury oraz profesjonalny menadżer kultury (Studium Prawa Europejskiego w Warszawie). Współzałożycielka stowarzyszenia Unia Teatr Niemożliwy w Warszawie (1997 r.) oraz grupy Movement Theatre Group (2014 r.). W 2007 r. otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2006 r. oraz 2010 r. Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2003 r. dla aktora działającego na rzecz kultury lokalnej. Otrzymała również doroczną nagrodę mieszkańców miasta Kwidzyna „Człowiek Roku” Kwidzyn 2003 i Nagrodę burmistrza Miasta Kwidzyna za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w latach: 2004, 2006 i 2010, 2012 oraz w roku 2014 za powołanie do życia Międzynarodowego Festiwalu Animo Kwidzyn, który w 2021 r. obchodził 20-lecie swojego istnienia.

Czynna reżyser teatralna, która w swoim dorobku artystycznym ma nagrody na polskich i międzynarodowych festiwalach teatralnych (m.in. Złoty Orfeusz na Festiwalu Malta w Poznaniu, Pierrot w Starej Zagorze (Bułgaria), Biała Wieża w Brześciu (Białoruś), nagrody na festiwalach: Teatr w walizce (Łomża), Kontrapunkt w Szczecinie, Konteksty w Poznaniu).

Inicjatorka licznych, międzynarodowych projektów artystycznych adresowanych do młodzieży i we współpracy z młodzieżą m.in. „Ich Mensch” (Polska, Niemcy), „Kosiarz” (Polska), „Małe miasteczko” (Białoruś). Współorganizatorka i uczestniczka projektu „Lalka też człowiek Mińsk 2011” realizowanego przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach kulturalnego programu Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej. W 2013 wzięła udział z autorskim spektaklem „Drugi Pokój impresja według Zbigniewa Herberta” w projekcie Teatr Polska. W 2015 r. jej spektakl „Porywacze Snów” został laureatem pierwszego Konkursu im. Jana Dormana Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie organizowanego pod egidą MKiDN.

Współpracuje z Teatrem Neline ze Słowacji, gdzie z artystką Petronelą Dusa tworzą autorskie spektakle poruszające trudne tematy społeczne jak śmierć dziecka w przedstawieniu pt. ”Oskar”(2015 r.) czy historia dzieci z Domu Dziecka w przedstawieniu pt. Inna” (2017 r.). 2020 r. to realizacja projektu „Tak czasem bywa” w ramach programu „Kultura w Sieci” MKiDN do wysłuchania na stronie www.scenalalkowa.pl.

Źródło:

Gazeta Świętojańska
Link do źródła