EN

22.06.2021, 09:41 Wersja do druku

Wsola. Gala Nagrody Gombrowicza.. Koncert Voo Voo i spotkania artystyczne

Inne aktualności

26 i 27 czerwca Muzeum Witolda Gombrowicza zaprasza na finał V edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Kapituła ogłosi nominowanych do kolejnej edycji.

- Ubiegłoroczna edycja Festiwalu „Opętani Literaturą" z przyczyn epidemiologicznych została mocno ograniczona i podzielona na dwie części. Jesienią odbył się prolog festiwalu – laureatce Nagrody Gombrowicza (V edycja) wręczony został czek na czterdzieści tysięcy złotych. Teraz Barbara Sadurska, autorka wydanej przez Niszę „Mapy", otrzyma drugą część nagrody, czyli lornetkę - zapowiada Robert Utkowski z Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.

Wcześniej nagrody pieniężne otrzymały również pozostałe autorki nominowane do ubiegłorocznej Nagrody Gombrowicza, teraz otrzymają nagrodowe statuetki, ale przede wszystkim będą mogły porozmawiać z radomską publicznością. Spotkanie z nimi w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu poprowadzi Justyna Sobolewska, krytyczka literacka, dziennikarka i publicystka związana m.in. z tygodnikiem „Polityka", jurorka Nagrody Gombrowicza. Wydarzenie odbędzie się 26 czerwca o godz. 18.

Przypomnijmy, że spośród ponad stu książek, zgłoszonych w tamtej, V edycji nagrody, kapituła nominowała do tego wyróżnienia pięć autorek: Joannę Gierak-Onoszko za książkę „27 śmierci Toby’ego Obeda", Dorotę Kotas za „Pustostany", Barbarę Sadurską za „Mapę", Natalkę Suszczyńska za zbiór opowiadań „Dropie" oraz Urszulę Zajączkowską za książkę eseistyczną „Patyki, badyle".

Wydarzenia zaplanowane na niedzielę odbędą się w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. O godz. 16 otwarta zostanie wystawa prac Grzegorza M. Kozery „Dwie półkule". Czynna będzie do września.

O godzinie 17 w plenerze, w parku przy pałacu Gombrowiczów, wystawiony zostanie spektakl „Plan lekcji" Teatru A3. - To szalona lekcja grana bez słów, jakby trwała poza czasem i uwięziła uczniów. Aktorzy pozostają oddzieleni od siebie w kantorowskich ławkach-pułapkach – obszarach zwykłych czynności i sztubackich żartów. Pochłonięci własnymi wspomnieniami znanych wszystkim lekcji – biologii czy gimnastyki – tylko na chwilę przebiegają wąskimi pomostami do sąsiedniej ławki, by, celebrując gest i sytuację, wywoływać coraz to nowsze historie. Łobuzują, rozśmieszają, przeżywają rozterki i porażki, pierwsze miłości, szaleństwa, okrucieństwa i traumy. Kantorowska szkolna klasa ożywa śmiechem wariata i mnogością kolejnych obrazów. To jednocześnie śmieszna, nostalgiczna i smutna wycieczka w przeszłość - opowiada Robert Utkowski. Reżyserem spektaklu jest Dariusz Skibiński i A3Teatr.

O godzinie 18 na scenie w parku odbędzie się nieco inna niż tradycyjnie Gala Nagrody Gombrowicza. Laureatka V edycji, Barbara Sadurska, odbierze drugą część Nagrody - lornetkę, wysłuchamy laudacji poświęconej zwycięskiej książce, ale jednocześnie przejdziemy płynnie do VI edycji nagrody, bowiem kapituła ogłosi nazwiska nominowanych. W tej edycji nadesłano dokładnie 100 zgłoszeń.

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza przyznawana jest debiutującym pisarzom i uznawana za jedno z najważniejszych literackich wyróżnień w Polsce. W skład kapituły nagrody wchodzą: Jerzy Jarzębski (przewodniczący), Ewa Graczyk, Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak oraz Justyna Sobolewska.

Laureat otrzyma 40 tys. zł. W tym roku kapituła wskaże też osobę, która w ramach rezydencji literackiej spędzi miesiąc w Vence na południu Francji. Honorowy patronat nad nagrodą sprawuje Rita Gombrowicz. Organizatorami Nagrody są: Prezydent Radomia i Muzeum Witolda Gombrowicza, zaś partnerami Miejska Biblioteka Publiczna, Wodociągi Miejskie i Fundacja Instytut Gombrowiczowski.

- Na koniec dwudniowych wydarzeń nagradzani i nagradzający ustąpią miejsca na scenie zespołowi Voo Voo. To wydarzenie muzyczne zatytułowane zostało „Nabroiło się 1986 – 2021", koncert przygotowany został bowiem z okazji 35-lecia grupy - zaprasza Utkowski.

Na wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu „Opętani Literaturą" wstęp wolny. 27 czerwca, w niedzielę, Muzeum zapewnia bezpłatny dojazd z Radomia do Wsoli. Autokar odjedzie z przystanku przy ul. Chrobrego/Czysta (kier. osiedle Michałów): kurs I – odjazd o godz. 15.30, kurs II – odjazd o godz. 17.15. Po wydarzeniach powrót tym samym autokarem.