EN

30.08.2021, 11:16 Wersja do druku

Wrocław. Zmarła Dorota Wolska, wybitna wrocławska kulturoznawczyni

Inne aktualności

Dorota Wolska, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, od początku kariery naukowej była związana z wrocławskim kulturoznawstwem.

Swoje prace magisterską i doktorską, napisane pod kierunkiem prof. Stanisława Pietraszki, poświęciła  problemom krytyki sztuki oraz twórczości. Uzyskała habilitację w 2014 roku, na podstawie książki "Odzyskać doświadczenie. Sporny temat humanistyki współczesnej". 

Kierowała Zakładem Teorii i Krytyki Kultury w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Była jedną z założycielek działającego tam Laboratorium Humanistyki Współczesnej. Przewodniczyła Radzie Dyscypliny: Nauki o Kulturze i Religii. 

Rodzaj humanistyki, jaką uprawiała, określała jako „humanistykę reflektywną". Interesowała się aksjologicznie ukierunkowaną teorią kultury, estetyką oraz filozofią humanistyki ze szczególnym uwzględnieniem wiedzy o kulturze. 

Przetłumaczyła na język polski "Wiedzę lokalną. Dalsze eseje z zakresu antropologii interpretatywnej Clifforda Geertza". Współredagowała książkę "Clifford Geertz – lokalna lektura" i tomy wrocławskich „Prac kulturoznawczych", których była redaktorką naczelną. Swe artykuły publikowała m.in. na łamach czasopism „Teksty Drugie", „Kultura i Społeczeństwo" oraz „Konteksty". Współpracowała z wrocławskim pismem artystycznym „Format".

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Zmarła Dorota Wolska, wybitna wrocławska kulturoznawczyni

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Wrocław” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

kaki

Data publikacji oryginału:

29.08.2021 14:13