EN

6.05.2021, 15:43 Wersja do druku

Wrocław. Strefa Kultury Wrocław otworzy się dla publiczności w nocy z 14 na 15 maja

Inne aktualności

Punktualnie o północy z 14 na 15 maja Strefa Kultury Wrocław otworzy się dla publiczności i zainauguruje działalność nowej, plenerowej sceny. - Pierwsza legalna impreza po pandemii w Polsce odbędzie się w stolicy Dolnego Śląska – powiedział dyrektor tej instytucji Krzysztof Maj.

Od 15 maja w kraju ponownie będzie można organizować wydarzenia kulturalne na świeżym powietrzu, z limitem 50 proc. obłożenia. Tego samego dnia działalność zainauguruje nowa, zadaszona scena plenerowa mieszcząca się w podwórku Impartu przy Mazowieckiej 17. Będzie to trzecia scena plenerowa Strefy Kultury Wrocław, po scenie na placu przed Impartem oraz w podwórku Ruska 46.

- Na pierwsze wydarzenie zapraszamy już o północy 14 maja, choć minutę wcześniej pod bramą Impartu rozpoczniemy odliczanie. Równo o północy, aby nie łamać prawa, otwieramy bramę i wpuszczamy publiczność na podwórko. Będzie to pierwsza legalna impreza po pandemii w Polsce – podkreślił w czwartek podczas konferencji prasowej dyrektor generalny Strefy Kultury Wrocław Krzysztof Maj.

Program sceny w podwórku zainauguruje 97. Antykabaret "Dobry Wieczór we Wrocławiu". - Postanowiliśmy, że spotkamy się z widzami już w piątek o 23.59, po to, żeby zupełnie legalnie odczekać minutę i zagrać "Czeski Antykabaret". Wspólnie uczcijmy powrót przedstawień. Wierzę, że przyjdzie bardzo dużo ludzi, którzy obecnie mają już dosyć internetu i bardzo chętnie spotkaliby się na żywo" - mówił twórca Antykabaretu Marek Kocot.

Tego samego dnia na nowej scenie publiczność będzie mogła zobaczyć popularny od kilku lat spektakl "Leningrad", z udziałem m.in. Mariusza Kiljana i Tomasza Marsa.

Jeszcze w maju scena w podwórku Impartu będzie gościć Leszka Możdżera, dyrektora artystycznego Jazzu nad Odrą, a także Tomasza Krajewskiego i jego zespół Gentleman’s Jazz. Muzycy zaprezentują przedpremierowo materiał z nadchodzącej płyty.

W programie sceny przy Mazowieckiej 17 nie zabraknie także wydarzeń skierowanych do najmłodszych widzów. Latem odbędzie się tu szereg spektakli przybliżających maluchom klasyczne bajki. Wcześniej – z okazji Dnia Dziecka wystąpi dla nich Alicja Janosz. Wokalistka zaprezentuje materiał z płyty "Alicja Janosz Dzieciom", na którą trafiły piosenki różnorodne brzmieniowo i osadzone w wielu gatunkach muzycznych, od folku poprzez swing i reggae, skończywszy na tanecznym funky.

- To będzie nasz pierwszy koncert po przymusowej przerwie. Jesteśmy pełni energii i spragnieni kontaktu z publicznością. Projekt "Alicja Janosz Dzieciom" to nie jest tylko płyta i koncerty, ale również warsztaty wokalne i moja osobista misja dawania dzieciakom szczęścia i wprowadzania je w świat różnorodnej muzyki. Bardzo bym chciała, jako mama i jako muzyk, żeby dzieci miały możliwość poznawania muzyki, a jednocześnie, dzięki tekstom piosenek potrafiły budować siebie, nie w oparciu o to, co myślą i mówią inni, ale o to, co same czują – tłumaczyła Janosz.

Z kolei na scenie na placu przed Impartem w ramach cyklu Letnie Brzmienia w najbliższych miesiącach wystąpią m.in. Katarzyna Nosowska, Ania Dąbrowska, sanah, Artur Rojek, Paweł Domagała i LemON.

W podwórku Ruska 46, gdzie mieści się trzecia ze scen Strefy Kultury Wrocław, od maja publiczność będzie mogła natomiast uczestniczyć w serii koncertów "Recepcja dźwięku". Na oświetlonej zabytkowymi neonami scenie przed klubokawiarnią Recepcja pojawią się artyści reprezentujący różne style muzyczne od elektroniki przez hip-hop po surowe punkowe brzmienie.

- Pierwsi, w ambientowej stylistyce, zagrają Daniel Szlajnda oraz Bartosz Kruczyński. Wkrótce na Ruską 46 przybędzie także duet Nagrobki, który przypomni nam o sensie istnienia, a także doskonale wszystkim znani wrocławianie - Igor Pudło i Marcin Cichy, czyli Skalpel, którzy zagrają specjalnie przygotowany set. W sierpni literacko poniesie nas charyzmatyczna Siksa, a zwieńczeniem plenerowych doznań będzie występ Włodiego  – zapowiadał Maciek Tymorek ze Strefy Kultury Wrocław.

Źródło:

PAP

Autor:

Agata Tomczyńska

Data publikacji oryginału:

06.05.2021

Wątki tematyczne