Logo
Aktualności

Białystok. Akademia Teatralna zaprasza na dni otwarte

15.04.2025, 10:28 Wersja do druku

Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane studiowaniem w naszej uczelni i nie tylko na dni otwarte 26 i 27 kwietnia. Bezpłatne warsztaty dla kandydatów i kandydatek, pokazy spektakli czy wystawa lalek – to tylko niektóre z zaplanowanych przez nas atrakcji. 

fot. mat. Akademii Teatralnej w Białymstoku

OTWIERAMY SIĘ DLA WAS!

UWAGA! Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Na warsztaty i pokazy obowiązuje rezerwacja miejsc. 

Zapisy na warsztaty: [email protected] (UWAGA! Tylko wiadomość zwrotna z tego adresu z potwierdzeniem zapisu na warsztaty, upoważnia do wzięcia w nich udziału.)

Rezerwacja miejsc na pokazy studenckie: tel. 85 743 54 53

Wszystkie wydarzenia odbywają się w naszej siedzibie, przy ul. H. Sienkiewicza 14 w Białymstoku.

Jeżeli masz szczególne potrzeby związane z udziałem w dniach otwartych, poinformuj nas o tym pisząc na adres: [email protected] do 20 kwietnie 2025 r.  

PROGRAM
26 kwietnia (sobota)
Godz. 10:30 – 12:00  / Warsztaty plastyczne z Karoliną Krot, s. 213 / max 8 osób
Głównym zadaniem uczestników warsztatów będzie wykonanie projektu postaci. Temat-niespodzianka, służący za inspirację do pracy plastycznej, zostanie ujawniony w trakcie zajęć. W ramach spotkania omówimy różne strony, od których można „ugryźć” zadany temat, a następnie stworzymy indywidualne projekty, mając na uwadze wyjątkowe możliwości, jakie daje nam teatr ożywionej formy.

Karolina Krot – scenografka, plastyczka, autorka komiksów. Absolwentka technologii teatru lalek na Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Filii w Białymstoku. Magister filozofii. Wokalistka i autorka tekstów w zespole Język Prywatny. Współprowadzi zajęcia z budowy lalek. 

Godz. 12:30 – 14:00  / Warsztaty plastyczne z dr Martyną Štěpán-Dworakowską, s. 213 / max 8 osób
Osoby uczestniczące w warsztatach zaprojektują i wymodelują w plastelinie przestrzenną głowę lalki.

dr Martyna Štěpán-Dworakowska – absolwentka scenografii Akademii Teatralnej w Pradze (DAMU), Katedry Teatru Lalkowego i Alternatywnego, autorka wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, scenograf teatralny. Prowadzi zajęcia na kierunku aktorskim, reżyserskim i technologii teatru lalek.

Godz. 11:00 – 12:30 / Warsztaty ze świadomości ciała z dr. Tomaszem Graczykiem, sala 112 / max 25 osób
Warsztaty poświęcone będą jednemu z podstawowych narzędzi niezbędnych do wykonywania zawodu aktora, czyli ciału. Podczas sesji, za pomocą różnych ćwiczeń wywodzących się z improwizacji ruchowej, sztuki tańca, technik oddechowych, medytacji w ruchu czy fizycznego treningu aktorskiego, będziemy nie tylko eksplorować możliwości własnego ciała, ale i zwiększać jego świadomość. 

Informacja dla osób uczestniczących w warsztatach: wygodny strój sportowy oraz skarpety (najlepiej takie w których nie będziesz się ślizgać:)

Tomasz Graczyk: aktor, tancerz, choreograf, pedagog, doktor w dziedzinie sztuk teatralnych, absolwent i pracownik naukowo-dydaktyczny Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie Filii w Białymstoku. W latach 2009-2012 asystent profesorów Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego. Były tancerz Śląskiego Teatru Tańca w Bytomiu, Teatru Tańca Alter z Kalisza, Teatru Projekt z Białegostoku. Jako tancerz i aktor współpracował z Operą i Filharmonią Podlaską, Białostockim Teatrem Lalek, Sopockim Teatrem Tańca, Teatrem Dramatycznym im. A. Węgierki w Białymstoku, Teatrem Pantomimy im. H. Tomaszewskiego we Wrocławiu oraz Teatrem im. W. Bogusławskiego w Kaliszu. Wystąpił w blisko 34 spektaklach teatralnych w tym spektaklach teatru tańca, musicalach, spektaklach teatru dramatycznego. Opracował 21 choreografii oraz ruch sceniczny do przedstawień teatralnych w tym teatru lalek. Wziął udział w licznych warsztatach tańca współczesnego. Szkolił się w dziedzinie technik masażu powięziowego i relaksacyjnego.  Prowadził warsztaty taneczne i teatralne w Polsce i za granicą (Islandia, Chile, Wenezuela, Wietnam). Fascynują go zagadnienia związane z aspektem performatywności w procesie twórczym, wykorzystaniem wyobraźni i ruchu do kreowania postaci scenicznych oraz wpływu medytacji na kreatywność i tworzenie sztuki.

Godz. 12:45 – 14:15 / Warsztaty „Przedmiot i przestrzeń” z Darią Holovchanską, sala 216/ max 14 osób
Celem warsztatów „Przedmiot i przestrzeń” jest poznanie przedmiotu z nowych perspektyw; odkrywanie możliwości przedmiotu i sposobów jego wykorzystania w teatrze. Zapoznanie się z kilkoma sposobami badania przedmiotu i odkrywania jego potencjału, zarówno fizycznego, jak i symbolicznego. Improwizacja i otwarcie wyobraźni. Spotkanie z zupełnie innej perspektywy z przedmiotami, które spotykamy codziennie.   

 Zapraszam na spotkanie swojej wyobraźni i przedmiotu w przestrzeni.

Informacji dla osób uczestniczących w warsztatach: wygodny dla poruszania czarny strój, zmienne obuwie(czarne), zebrane włosy, zdjąć kolczyki, biżuterie.  

Daria Holovchanska studiowała na Charkowskim Narodowym Uniwersytecie Sztuki im. I.P. Kotlarevskiego (Ukraina, Charków) 2018 – 24 lutego 2022, po czym przeniosła się do Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie Filii w Białymstoku (2022-2024), aby ukończyć ostatni rok studiów na kierunku aktorstwo teatru lalek. Po obronie pracy magisterskiej na temat „Ezéquiel Garcia-Romeu. Artysta teatralny” rozpoczęła pracę w Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie Filii w Białymstoku jako asystentka na zajęciach Praca aktora z przedmiotem. Wcześniej pracowała jako aktor-lalkarz w Charkowskim Narodowym Akademickim Teatrze Lalek im. W. A. Afanasjewa (2021-2022), występowała w takich spektaklach jak: „Bajka dla małego zajączka” (Siostra królika, Jeż), „Specjalista Książąt” (Królowa Izabela), „Czarodziejski pierścień” (Anioł), „Matka Courage i jej dzieci” (Katrin) – (premiera tego spektaklu została odwołana z powodu rosyjskiej inwazji 24.02.2022), reżyseria Oksana Dmitrieva. Laureatka Nagrody POLUNIMA dla najbardziej obiecującej aktorki-lalkarki młodego pokolenia 2022-2023.

Godz. 15:00 / Spotkanie z dr hab. Bernardą Anną Bielenią, Dziekan ds. kierunków Filii w Białymstoku oraz dr Łucją Grzeszczyk-Żukowską, Pełnomocniczką Dziekan, Teatr Szkolny im. Jana Wilkowskiego
Godz. 15:30 / Otwarcie i zwiedzanie wystawy studentek technologii teatru lalek, foyer Teatru Szkolnego im. Jana Wilkowskiego

Zbiór wybranych prac studentek Technologii teatru lalek prezentujących rysunki, malarstwo, lalki, oraz instalacje przestrzenne. Obiekty te pokazują, z jak różnorodnymi zadaniami i materiami muszą zmierzyć się studenci tego kierunku, jak są otwarci i gotowi na eksperyment oraz nieustającą eksplorację plastyki w teatrze. 

Technologia teatru lalek to jedyny taki kierunek w kraju. Wszechstronnie kształcimy osoby zainteresowane pracą nad wizualną stroną teatru ożywionej formy, począwszy od projektowania i budowy lalek, skończywszy na scenografii.

Godz. 16:00 – 21:00 / Pokazy spektakli studenckich / Rezerwacja telefoniczna obejmuje wszystkie spektakle pokazywane danego dnia: 85 743 54 53
 etiudy: „Pogrzeb zimowy”, „Szuster”, „Punkt wyjścia”, „HandyMaster3000”, „Kill Somebody”, sale 205, 206, 207
„Helena”, sala 214
„Sen nocy letniej”, sala 216
„Żywoty świętych osiedlowych”, dziedziniec

(UWAGA! Pokazy odbywają się w salach na 2. piętrze bez windy)

27 kwietnia (niedziela)
Godz. 11:30 – 13:00 / Warsztaty z Robertem Jaroszem: Podstawy zagadnień inscenizacyjnych i dramaturgicznych w kontekście opracowania egzemplarza reżyserskiego / Max 12 osób
Celem warsztatów jest przybliżenie potencjału i wypracowanie przykładów praktycznego zastosowania środków ekspresji teatru ożywionej materii i teatru lalek w tworzeniu reżyserskiej koncepcji inscenizacyjnej.  W ramach warsztatów będziemy pracować na fragmentach sztuk teatralny oraz w kontekście klasycznych motywów baśniowych. Wśród rezultatów warsztatów znajdą się wnioski na temat wpływu użycia różnorodnych form teatru ożywionej materii i lalek na akcentowanie znaczeń i interpretacje wybranych scen i utworów. 

Robert Jarosz – reżyser, dramatopisarz, absolwent reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie Filii w Białymstoku oraz Podyplomowych Studiów Menadżerów Kultury w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. W latach 2016–2020 pełnił funkcję zastępcy dyrektora ds. artystycznych w Teatrze Lalek „Guliwer”, wcześniej przez trzy lata pracował tam jako kierownik artystyczny. Laureat stypendium Ministra Nauki dla wybitnych młodych naukowców. W Filii prowadzi zajęcia: Dramaturgia – ćwiczenia.

Godz. 13:15 – 14:15  / Warsztaty z Honoratą Mierzejewską-Mikoszą / Max 12 osób
Na warsztatach zajmiemy się wykorzystaniem teatru formy w teatrze dla najmłodszych. Jak przedmioty codziennego użytku lub materiały, z którymi dzieci obcują na co dzień mogą stać się tworzywem spektaklu. Jak pojęcia abstrakcyjne mogą urzeczywistnić się na scenie. Jak wzmacniać percepcję widza dzięki formie. Podczas warsztatów na bazie obrazkowych książek dla dzieci zbudujemy mikroświaty, poeksperymentujemy z papierem i kolorami.

Honorata Mierzejewska-Mikosza – aktorka Olsztyńskiego Teatru Lalek w Olsztynie, absolwentka aktorstwa i reżyserii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filii w Białymstoku oraz Studiów podyplomowych Uniwersytetu Warszawskiego- Wiedza o książkach dla dzieci i młodzieży, współzałożycielka Stowarzyszenia Artystycznego Teatr Poddańczy. Pracuje jako scenarzystka, reżyserka i aktorka, laureatka nagród teatralnych, stypendystka Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Prowadzi seminarium reżyserskie z małej formy. 

Godz. 11:00 – 17:30 / Pokazy spektakli studenckich / Rezerwacja telefoniczna obejmuje spektakle pokazywane danego dnia w dwóch blokach: 85 743 54 53
Blok 1. Godz. 11:00 – 13:30
 „Metamorfus Animalus” (sala 306)
„Na koniec świata” (sala 206) 

Blok 2. Godz. 14:30 – 17:30
„krótka historia o zaufaniu”(sala 214)
„Wypiór” (sala 114)
„Tym mnie chyba zasypali” (sala 306)

(UWAGA! Pokazy odbywają się w salach na 1. i 2. piętrze bez windy)

18:00 „Pupile” (Teatr Szkolny im. Jana Wilkowskiego) – spektakl dyplomowy biletowany / Obowiązuje oddzielna rezerwacja miejsc: 85 743 54 53

Źródło:

Materiał nadesłany

Sprawdź także