Logo
Aktualności

Słupsk. Lalki, fotografie i projekty scenograficzne Alego Bunscha na wystawie

15.04.2025, 09:22 Wersja do druku

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza na wystawę „Bunsch w Tęczy”. Wystawę archiwalnych lalek, fotografii oraz projektów, które zaprojektował Ali Bunsch dla Teatru Lalki Tęcza w Słupsku, oglądać można w Białym Spichlerzu, do 4 maja.

fot. mat. organizatora

Ali Bunsch (właśc. Alojzy Józef Bunsch) był wybitną postacią teatru, a szczególnie teatru lalek. Scenograf, reżyser, kierownik artystyczny i dyrektor, nazywany był czarodziejem sceny. Opracował scenografie do ponad 300 spektakli, z tego ponad połowę w teatrach lalkowych, ok. 100 w teatrach dramatycznych i ponad 20 w teatrach muzycznych i estradowych. Ten z pochodzenia bielszczanin na stałe związał się z Pomorzem poprzez pracę w Teatrze Miniatura w Gdańsku i Teatrze Lalek Tęcza w Słupsku, którego stałym scenografem był od sezonu 1972/73 aż do śmierci w roku 1985.

We współpracy z ówczesną dyrektorką i reżyserką Zofią Miklińską stworzył takie przedstawienia, jak: „Od Polski śpiewanie” (1970 r., przedstawienie uhonorowane Grand Prix na VII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek w Zagrzebiu), „Kaszubi pod Wiedniem” (1972 r.), „Panienka z okienka” (1977 r., spektakl wyróżniony za scenografię na VIII Ogólnopolskim Festiwalu Teatru Lalek w Opolu), „Bajka o żołnierzu i śmierci” (1977 r.), „Po kolędzie” (1981 r.), „Zima, zima” (1984 r.).

Był twórcą, dla którego tradycja i folklor stanowiły żywą inspirację, wybitnym znawcą munduru polskiego. Jego lalki charakteryzuje uproszczony kształt i wyjątkowa plastyczność, często wywodząca się z ludowości. Obecnie słupska kolekcja lalek zaprojektowanych przez Alego Bunscha jest dostępna dla zainteresowanych w Wirtualnym Muzeum Lalkarstwa na stronie Teatru Lalki TĘCZA i Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej. Niestety, nie zachowały się lalki ze wszystkich przedstawień, które dla Tęczy projektował Ali Bunsch. Popularność scenografa sprawiła, że często były one wypożyczane na wystawy do innych teatrów, a kiedyś przy okazji takiej wystawy, część z nich spłonęła i utraciliśmy bezpowrotnie naszą spuściznę.

W roku 2025 przypada okrągła, bo setna rocznica urodzin Alego Bunscha i ta mniej wesoła – czterdziesta rocznica Jego śmierci. Tą wystawą chcemy uhonorować tę, tak ważną dla kultury polskiej, postać.

***

Biały Spichlerz, Sala im. Barbary Zielińskiej
9 kwietnia – 4 maja 2025

Źródło:

Materiał nadesłany

Sprawdź także