EN

25.08.2021, 14:50 Wersja do druku

Wrocław. Nowy sezon Teatru Pantomimy

Inne aktualności

Sezon teatralny 2021/2022 we Wrocławskim Teatrze Pantomimy poświęcony będzie zarówno projektom w ramach Roku Różewicza, jak i realizacji nowych premier.

Pierwszą premierą sezonu będzie „Mów o sobie, tylko o sobie” w reżyserii Darii Kopiec. Zaplanowana na 17 września premiera powstaje przy okazji obchodów Roku Różewicza i jest koprodukcją z Instytutem Grotowskiego. Przestawienie, inspirowane opowiadaniem Różewicza pod tytułem „Grzech”, jest próbą znalezienia odpowiedzi na pytanie czy ślady powojennego modelu wychowania naznaczonego traumą są wciąż obecne we współczesnych strategiach budowania relacji. Jakie są pokoleniowe konsekwencje zimnego chowu? Na scenie zobaczymy piątkę aktorów, którzy zanurzeni w czynnościach domowej krzątaniny rozgrywają między sobą niewypowiedziane konflikty, projekcje i pragnienia. Twórczynie dodają, że: Mów o sobie, tylko o sobie można rozumieć jako desperacki manifest wobec niemożności zrozumienia drugiej osoby bądź jako nawoływanie do uczciwego przyjrzenia się samemu sobie.

Obchody Roku Różewicza są też motywem partnerskiej relacji WTP i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu. Aktorzy teatru przygotowali cztery etiudy filmowe pt. „Gesty poety”. Dramaturgia etiud oparta została na zdjęciach Adama Hawałeja, który fotografował Różewicza zarówno podczas oficjalnych wydarzeń, jak i prywatnych spotkań. Pierwsza z etiudy jest już dostępna na kanałach społecznościowych MBP i WTP.

Jesień aktorzy Pantomimy spędzą w Dreźnie, gdzie pracować będą na performancem inspirowanym twórczością poetycką Różewicza. Działanie powstanie w koprodukcji z niemieckim partnerem i zaprezentowane zostanie zarówno niemieckiej, jak i polskiej widowni.

Wiosną w Pantomimie rozpoczną się próby z Jakubem Lewandowskim, choreografem i reżyserem. W planach jest realizacja przedstawienia inspirowanego niemieckim ekspresjonizmem, symbolem wampira oraz rozwinie myśl ruchu z lat 70. noszącego nazwę creation collective.

Poza pracą nad realizacjami premier, zespół aktorski WTP planuje powrót do działań edukacyjnych w siedzibie teatru. W przygotowaniu są warsztaty adresowane do: dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów.

Wszystkie bieżące informacje nt. repertuaru i planowanych działań znajdują się na stronie www.pantomima.wroc.pl

fot. mat. teatru

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne