EN

23.09.2022, 15:53 Wersja do druku

Wrocław. Konkursy dla debiutujących dramatopisarzy w Muzeum Pana Tadeusza

Inne aktualności

W Muzeum Pana Tadeusza, które jest częścią Zakładu Narodowego im. Ossolińskich realizowany jest projekt pt. „Młody Teatr Wyszehradzki: przestrzeń wolności”.

Projekt składa się z trzech otwartych konkursów dla debiutujących dramatopisarzy, w których przyjmować będziemy zgłoszenia od polskich, czeskich i słowackich artystów. Hasłem konkursu jest „Przestrzeń wolności”. Jurorzy w każdym kraju wybiorą jednego zwycięzcę. Trzy najlepsze teksty (polski, czeski i słowacki) zostaną zaprezentowane w formie czytań performatywnych, zarejestrowanych i przełożonych na dwa pozostałe języki oraz angielski, a następnie opublikowane na stronie internetowej, gdzie będą dostępne bezpłatnie online. Czytaniom towarzyszyć będą rozmowy z artystami. Jesienią 2023 odbędzie się we Wrocławiu finał konkursu z prezentacją czytania polskiego tekstu na żywo oraz nagrań czytania zwycięskich tekstów z Czech i Słowacji. Projekt zaplanowano na lata 2022–2023.

Dla zwycięzcy konkursu, oprócz wystawienia tekstu w formie czytania performatywnego, przewidziana jest nagroda pieniężna w wysokości tysiąca euro. Ponadto zwycięski polski dramat będzie opublikowany w czasopiśmie „Notatnik Teatralny”, a autor otrzyma dodatkowe honorarium za druk i publikację. Zwycięzca zostanie również zaproszony na finał konkursu, który odbędzie się jesienią 2023.

Najlepszy tekst w każdym z krajów wybierze specjalny zespół jurorski składający się z wybitnych przedstawicieli środowiska dramatopisarskiego danego kraju. Do jury polskiej edycji konkursu zaproszenie przyjęli Weronika Murek, Artur Pałyga i Marzena Sadocha. W czeskiej edycji konkursu nadesłane prace oceniać będą Lenka Kuhar Daňhelová, Josef Mlejnek i Lucie Trmíková, a w edycji słowackiej Peter Galdík, Renata Jurčová i Matej Moško.

Zgłoszenia do konkursu można nadsyłać od 1 października 2022 do 28 lutego 2023.

Projekt jest współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji w ramach Grantów Wyszehradzkich Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie pomysłów na zrównoważoną współpracę regionalną w Europie Środkowej.

Kontakt: [email protected]

Partnerzy: Stranou (Czechy), TICHO a spol. (Słowacja)

Więcej informacji o projekcie: https://muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl/mlody-teatr-wyszehradzki/

Pliki do pobrania

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne