EN

3.11.2020, 18:37 Wersja do druku

Wrocław. By pomóc lokalnym artystom miasto kupiło od nich 30 prac za prawie 130 tys. zł

Inne aktualności

Wrocławski magistrat kupił od lokalnych artystów 30 prac za kwotę niemal 130 tys. zł. W taki sposób urząd chce pomóc artystom dotkniętym gospodarczymi skutkami pandemii. Kupione dzieła będzie można oglądać na wystawie w Arsenale Miejskim.

Zakup dzieł sztuki od wrocławskich artystów, jako pomoc w okresie pandemii, zapowiedział w kwietniu prezydent Wrocławiu Jacek Sutryk. Prace wybrano w konkursie, na który wrocławscy artyści przysłali ponad 150 swoich dzieł. Ostatecznie wybrano 30, a średnia cena zakupu jednej pracy to 4,3 tys. zł. Magistrat przeznaczył na ten cel niemal 130 tys. zł.

Dyrektor departamentu spraw społecznych wrocławskiego magistratu Bartłomiej Świerczewski poinformował, że zakupy dzieł sztuki to część Wrocławskiego Programu Interwencji Społecznej. "Artyści są jedną z grup, która w znaczny sposób dotknięta jest skutkami epidemii COVIDu. Nie mają wystaw, nie działały przez znaczną część roku galerie sztuki, a dziś, kiedy działają, ludzie boją się je odwiedzać" - powiedział Świerczewski.

Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia, wyjaśnił, że większość dzieł sztuki została kupiona w cenie niższej niż złożone oferty, a wszystkie ceny zostały zaakceptowane przez artystów w trakcie negocjacji. "Komisja konkursowa przy wyborze prac kierowała się zarówno kryteriami artystycznymi, jak i charakterem konkursu, którego celem jest wsparcie artystów, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji ze względu na pandemię koronawirusa" - powiedział Pietraszek.

Prace kupione przez wrocławski magistrat będzie można od 18 listopada obejrzeć na wystawie w Arsenale Miejskim. Ekspozycja będzie czynna do końca roku; później cześć prac będzie prezentowana w Urzędzie Miejskim Wrocławia.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne