EN

6.07.2021, 18:25 Wersja do druku

Wrocław. 23. Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha rozpocznie się 31 lipca

Koncerty muzyki żydowskiej, jarmark żywności i rękodzieła, warsztaty językowe oraz spacery z przewodnikiem znalazły się w programie 23. Festiwalu Kultury Żydowskiej Simcha, który 31 lipca rozpocznie się we Wrocławiu. Festiwal potrwa do 6 sierpnia.

mat. organizatora

Inne aktualności

Festiwal Simcha to wrocławskie święto kultury żydowskiej, prezentujące jej różnorodność i bogactwo poprzez muzykę, edukację, kulinaria, spotkania i działania artystyczne. Większość wydarzeń odbywa się w synagodze pod Białym Bocianem w Dzielnicy Czterech Wyznań. Wrocławski festiwal jest jednym z największych i najstarszych przeglądów kultury żydowskiej w Polsce.

„Tegoroczny festiwal, w odróżnieniu od wszystkich poprzednich edycji nie ma motta, które determinuje cały program. Doszedłem do wniosku, że trzeba pokazać wszystkie te najpiękniejsze rzeczy w ramach festiwalu, to bogactwo kultury, tradycji oraz życia społecznego” - powiedział dyrektor festiwalu Stanisław Rybarczyk na wtorkowej konferencji prasowej, podczas której ogłoszono program tegorocznej edycji.

Zapowiedział jednak, że część wydarzeń nawiązywać będzie do 75. rocznicy powołania we Wrocławiu pierwszej polskiej gminy wyznaniowej żydowskiej.

Simcha rozpocznie się w sobotę, 31 lipca od Śniadania Izraelskiego w Ogrodzie Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu. Podczas piknikowego spotkania będzie można posłuchać literackiej opowieści o kuchni izraelskiej, spróbować jej specjałów, a także wziąć udział w warsztatach tańców żydowskich.

Tego dnia w Muzeum Etnograficznym zaplanowano też oprowadzanie kuratorskie po wystawie fotograficznej pt. „Jorcajt – czas chasydów”, które poprowadzi Joanna Kurbiel z Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Wystawa poświęcona jest uroczystościom jorcajtu - rocznicy śmierci cadyków, odbywającym się co roku w Lelowie, Leżajsku i Radomsku. Ekspozycja jest wzbogacona o fotografie z Podola – kolebki chasydyzmu.

Blok koncertowy tegorocznej Simchy rozpocznie się w sobotę wieczorem od tradycyjnej Klezmerskiej Hawdali, koncertu, podczas którego zespół Klezmorim Trio wystąpi z premierowym programem. Tuż przed rozpoczęciem koncertu publiczność będzie miała okazję uczestniczyć w tradycyjnej żydowskiej ceremonii hawdali, czyli rozdzielenia czasu świątecznego od czasu powszedniego na zakończenie szabatu.

W kolejnych dniach będzie można także wysłuchać koncertu warszawskich muzyków z zespołu Navarrete Sefardi Quintet, którzy we Wrocławiu zaprezentują po raz pierwszy program „Melodie Pradawnego Świata” z pieśniami i piosenkami w języku hebrajskim, arabskim, jidysz i ladino. Podczas festiwalu wystąpi także Karolina Cicha & Spółka z „Pieśniami Żydowskimi z Podlasia”, zespół Kroke z programem „Nasza muzyka filmowa i teatralna” oraz zespół Di Galitzyaner Klezmorim, który zaprezentuje najciekawsze utwory ze swojej przeszło 20-letniej działalności.

Zaplanowano także premierowy koncert związany z jubileuszem 25-lecia działalności artystycznej jedynego w Polsce chóru synagogalnego, Chóru Synagogi Pod Białym Bocianem we Wrocławiu, którego założycielem jest dyrektor festiwalu. Z tej okazji Maciej Prochaska podjął się napisania unikalnej kantaty: "12 Psalmów Dawida na solistów, chór mieszany i zespół instrumentalny".

Jak co roku, podczas festiwalu na dziedzińcu Synagogi Pod Białym Bocianem odbędzie się Jarmark Żydowski (1 sierpnia). Zaprezentują się tam wystawcy i restauratorzy oferujący żywność koszerną, produkty ekologiczne, rękodzieło, sztukę oraz pamiątki.

W trakcie festiwalu zaplanowano także spacery z przewodnikami, m.in. śladami żydowskich literatów Wrocławia, śladami dawnych żydowskich smaków oraz oprowadzania po Synagodze Pod Białym Bocianem i Dzielnicy Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań.

Nowością w tym roku będzie zwiedzanie online. Za pośrednictwem profilu Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha na Facebooku będzie można przenieść się z przewodnikiem do Pragi czy Tel Avivu.

Podczas festiwalu odbędą się także spotkania autorskie, wykłady oraz warsztaty językowe z języka hebrajskiego, hebrajskiego biblijnego oraz jidysz. Zaplanowano także pokazy filmowe.

Festiwal tradycyjnie zakończy się otwartym dla wszystkich nabożeństwem na powitanie Szabatu w Synagodze Pod Białym Bocianem.

Źródło:

PAP