EN

10.05.2021, 11:42 Wersja do druku

Wrocław. 12 maja rozpocznie się Biennale Sztuki Mediów WRO

Inne aktualności

Wystawą „Start Reverso” rozpocznie się w środę 19. edycja Biennale Sztuki Mediów WRO – największego w Polsce przeglądu sztuki współczesnej. W programie tegorocznego festiwalu, który potrwa aż do grudnia, znalazły się instalacje, wydarzenia performatywne, wykłady i spotkania.

Od 1989 r. Biennale WRO prezentuje najciekawsze kierunki rozwoju w kulturze nowych mediów. Hasłem przewodnim 19. odsłony wydarzenia jest Reverso rozumiane jako odwrócenie, zmiana. „To wejście do galerii i pracowni artystycznych oraz wyjście w miejską przestrzeń i plener, a także uruchomienie różnorodnych ścieżek i form kontaktu pomiędzy widzami i uczestnikami – zarówno cyfrowych, jak i realnych” – zapowiadają organizatorzy.

W dniu inauguracji Biennale, 12 maja, zaprezentowane zostaną instalacje artystów z różnych krajów odnoszące się do wyzwań komunikacji i poczucia wspólnoty w dobie sztucznej inteligencji.

W Galerii Entropia będzie można zobaczyć pracę The Internet of Dead Things Institute, którego działalność jest poświęcona ponownemu wykorzystywaniu przestarzałych technologii informacyjnych i komunikacyjnych.

W IP Studio uczestnicy festiwalu będą mogli posłuchać dźwięków topniejącego lodowca. Jak tłumaczą organizatorzy wydarzenia, praca „Rhone” jest rezultatem trzymiesięcznej ekspedycji na lodowiec Rodanu, miejsca narodzin jednej z największych rzek Europy.

Centrum Sztuki WRO pokaże natomiast oniryczną wizję rozpadającego się świata w „All Or Nothing At All” oraz artystyczną refleksję na temat osławionego zegara zagłady w „Atomic Time Torture”.

W kolejnych dniach zaplanowano wydarzenia w Barbarze, gdzie odbędzie się m.in. prezentacja projektu „Synthesis” – wykładu performatywnego o zdalnej współpracy artystycznej oraz spotkanie z holenderskimi artystami, autorami instalacji „All Or Nothing At All”.

Z kolei w Sali Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego odbędą się pokazy wideo oraz performans medialny rezydującego we Wrocławiu Portugalczyka Gila Delindro, autora instalacji „Rhone”, przedstawiciela nowego pokolenia artystów działających na styku dźwięku i sztuki mediów. W przestrzeni Instytutu Grotowskiego będzie można również posłuchać wykładu performatywnego Izy Szostak „Future Presence”.

Na tegoroczne Biennale złożą się łącznie cztery wystawy programowe. Pierwsza - „Start Reverso” potrwa do końca maja. Kolejna ruszy 18 czerwca. Podczas festiwalu zaplanowano także 7. Konkurs Najlepszych Dyplomów Sztuki Mediów oraz Reverso Redux – długofalowy projekt obejmujący symultaniczne działania performatywne i koncerty odbywające się w dwóch miastach – zawsze we Wrocławiu oraz m.in. w Paryżu, Londynie i japońskiej Fukuoce.

Wydarzenia w ramach Biennale WRO odbywać się będą na żywo i w sieci i potrwają do grudnia. Udział w festiwalu jest bezpłatny. Widzowie powinni liczyć się jednak z ograniczeniami wynikającymi z limitów osób mogących przebywać w galeriach w jednym momencie. Z tego względu na performansy i pokazy obowiązują zapisy mailowe.

Źródło:

PAP

Autor:

Agata Tomczyńska

Data publikacji oryginału:

10.05.2021