EN
4.03.2023, 14:51 Wersja do druku

Wielkopolskie. Poznańska kultura dla Ukrainy w Bibliotece Raczyńskich

Inne aktualności

Po roku od wybuchu wojny w Ukrainie Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu spróbuje podsumować zmiany, jakie zaszły w poznańskiej i polskiej kulturze w tym czasie. W programie znalazły się panele dyskusyjne, warsztaty, koncerty i spotkania.

„Trzydniowy cykl wydarzeń Poznańska kultura dla Ukrainy. Rok po wybuchu wojny będzie okazją do rozmowy i spotkania kultur. Celem spotkań jest wymiana doświadczeń związanych z obecnością społeczności ukraińskiej w instytucjach państw uczestniczących w projekcie, czyli Biblioteki Miejskiej w Bergen w Norwegii i Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, ale także znaczenie szersza wymiana myśli pomiędzy instytucjami, naszymi miastami i krajami. Tragicznym przyczynkiem do tej rozmowy jest zeszłoroczna rosyjska inwazja na Ukrainę i nadal trwająca w tym kraju wojna” – podkreśliła dyrektorka Biblioteki Raczyńskich Katarzyna Kamińska.

Między 7 a 9 marca w Bibliotece Raczyńskich będzie można dowiedzieć się więcej o zmianach, jakie zaszły w kulturze, która otworzyła się na działania dla ukraińskich twórców i publiczności. Spotkania w bibliotece będą też okazją do lepszego poznania ukraińskiej literatury i sztuki przez poznaniaków, a dla mieszkających w mieście Ukraińców możliwością spotkania z kulturą własnego kraju.

Cykl otworzy we wtorek 7 marca panel o świecie książki w obliczu wojny, w którym wezmą udział m.in. przedstawiciele wydawców, bibliotek i Instytutu Książki, a o doświadczeniach pracy w bibliotece podczas wojny opowie Larysa Luhova dyrektorka Lwowskiej Obwodowej Biblioteki dla Dzieci. Kolejny panel będzie dotyczył poznańskiej kultury, która zjednoczyła się i otworzyła na działania kierowane do nowej, ukraińskiej publiczności. O tym opowiedzą m.in. przedstawiciele Muzeum Narodowego, CK Zamek czy fundacji Ukraińska Wiosna.

Z czytelnikami w Bibliotece Raczyńskich spotka się także jedna z najważniejszych współczesnych ukraińskich pisarek Oksana Zabużko. W rozmowie z dr Ryszardem Kupidurą pisarka opowie m.in. o swoich najnowszych książkach.

„W bibliotece będzie też muzycznie. W środę 8 marca do sali 1 o 18.00 Biblioteka Raczyńskich zaprasza na koncert Kołomyja, czyli wspólny projekt Oksany Hamerskiej oraz pianisty i aranżera Jacka Skowrońskiego z muzyką ukraińską, polską i bałkańską. W czwartek 9 marca o 18.00 w Filii Sztuki w historycznym gmachu zabrzmią pieśni Stanisława Moniuszki i Fryderyka Chopina, a także utwory kompozytorów ukraińskich, m.in. Konstantyna Dankewycza i twórcy ukraińskiej opery narodowej Mikoły Łysenki. Wystąpią soliści Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki: Galina Kuklina, Jaromir Trafankowski oraz Iryna Ushanova-Rudko, która zaśpiewa w ramach programu wsparcia dla artystów z Ukrainy: Opera helps U. Akompaniować będzie Olena Skrok” – podali organizatorzy.

Wstęp na wszystkie wydarzenia w Bibliotece Raczyńskich jest wolny.

Na czytelników czekać będą także imprezy towarzyszce, w tym rodzinne czytanie z asz.teatrem, w ramach którego po polsku i ukraińsku zaprezentowane będą fragmenty „Balu u lamorożca”. Z kolei 9 marca o 13.10 w Muzeum Narodowym odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Idę w świat i trwam. Obrazy Jacka Malczewskiego z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki”. Poza imprezami otwartymi dla publiczności w Bibliotece odbędą się też warsztaty dla bibliotekarzy oraz zajęcia dla młodzieży licealnej.

Inicjatywa jest finansowana przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG i funduszy norweskich.

Źródło:

PAP

Autor:

Anna Jowsa

Wątki tematyczne