EN
15.03.2022, 11:50 Wersja do druku

widz_trebicki(nie)poleca: „Zacznijmy jeszcze raz”

„Zacznijmy jeszcze raz” Aleksandry Wolf w reż. Tomasza Sapryka, koprodukcja Centrum Kultury w Gdyni i Teatru Kamienica w Warszawie. Pisze Robert Trębicki w Teatrze dla Wszystkich.

fot. Sebastian Mul

Okazuje się, że do zrobienia interesującego i zabawnego przedstawienia wystarczy niekiedy naprawdę niewiele… Podstawą jest oczywiście dobry tekst, w tym przypadku autorstwa Aleksandry Wolf, wnikliwy reżyser, a takim jest bez wątpienia Tomasz Sapryk, oraz trafiona obsada.  W Kamienicy to dwoje doskonale się rozumiejących się aktorów: Aldona Jankowska i Tomasz Sapryk.

Na scenie widzimy – jak można by najprościej to określić – pojedynek między wziętą psychoterapeutką, a znanym reżyserem. I choć mężczyzna prosi tylko o możliwość „wygadania się”, to daje się wciągnąć w pełną szczerości lekarską terapię. Spektakl zrealizowany jest na każdym poziomie niezwykle sprawnie i co najważniejsze – zabawnie. Stąd zapowiadane  sto minut przedstawienia mija niepostrzeżenie. Zmiany nastrojów przebiegają jak w kalejdoskopie, ilość przekomarzań i przytyków w damsko-męskich tematach jest nadzwyczajna, a przeprowadzanie sposobu postrzegania tego samego tematu z pozycji płci wydaje się być nie do ogarnięcia, przynajmniej z mojego męskiego punktu widzenia. Do tego parę rewelacyjnych gagów obrysowujących i podkręcających nastrój, jak choćby ten ze zmianą koloru twarzy Tomasza Sapryka. A jego opowieść o wizycie na studniówce córki to komediowy majstersztyk. Dochodzi do tego arcyzabawny przytyk do władzy siedzącej niegdyś w pobliskim ratuszu, co widownia nagradza gromkimi brawami.

Tytułowe „zacznijmy jeszcze raz” pojawia się w ostatnim momencie przedstawienia,  przez co całkowicie zmienia się jego optyka, a nawet  sens całego spektaklu. Proponuję Państwu sprawdzić to osobiście, bo zdradzić o co chodzi byłoby w tym przypadku grzechem.

Terapeutyczny seans z Aldoną Jankowską i Tomaszem Saprykiem  w Kamienicy to wieczór pełen śmiechu, z inteligentnym humorem  i naprawdę sporą dawką dobrej, niewymuszonej zabawy.

Tytuł oryginalny

widz_trebicki(nie)poleca: „Zacznijmy jeszcze raz”

Źródło:

Teatr dla Wszystkich

Link do źródła

Autor:

Robert Trębicki

Data publikacji oryginału:

15.03.2022