EN
30.11.2022, 10:36 Wersja do druku

Warszawa. Zbliża się premiera spektaklu „Dekalog, czyli lokalna wojna światowa” w Teatrze Polskim

Inne aktualności

10 grudnia w Teatrze Polskim odbędzie się premiera spektaklu „Dekalog, czyli lokalna wojna światowa” wg scenariusza i w reżyserii Svitlany Oleshko.

Polsko-ukraiński konflikt z czasów II wojny światowej okazuje się być tematem bolesnym i trudnym także dzisiaj. Wojna w Ukrainie wiele zmieniła w naszych sąsiedzkich relacjach. Układamy je sobie na nowo. Ale czy możemy, czy powinniśmy mówić o przeszłości? Tak, powinniśmy. Może wreszcie jest na to dobry moment. Może właśnie teraz mamy szansę na porozumienie i wzajemne przebaczenie? Może dziś umiemy wreszcie nie tylko słyszeć, ale też słuchać jedni drugich. Spróbujmy.

Reżyserka Svitlana Oleshko, uchodźczyni z Charkowa, z aktorami Teatru Polskiego inicjują polsko-ukraiński dialog o naszej wspólnej polsko-ukraińskiej historii, dotykając bolesnej wojennej przeszłości.

Tytuł „Lokalna wojna światowa” został zaczerpnięty z książki Timothy'ego Snydera.

W scenariuszu wykorzystano fragmenty dokumentów, przemówień, listów, wspomnień z lat 40. XX wieku oraz współczesnych opracowań: Stepana Łenkawskiego, Tarasa Bulby Boroweć’a, Jakiwa Halczewskiego, Ireny Tymoczko-Kamińskiej, Igora Tkalenki., Timothy Snydera, Metropolity Andrzeja Szeptyckiego, Olega Łysaka oraz wiersze Serhija Żadana, Wasilija Herasymiuka, Nazara Honczara, Romana Sadłowskiego, a także fragmenty „Hamleta” Williama Szekspira w przekładzie Stanisława Barańczaka oraz ukraińskie pieśni ludowe i piosenki Wańki Morozowa i zespołu Mertwyj Piweń.

PREMIERA

10 grudnia, Scena Kameralna im. Sławomira Mrożka

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie bierze udział w organizowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego programie rezydencji artystycznej dla twórców i twórczyń z Białorusi i Ukrainy.

***

W styczniu odbędzie się premiera „Tanga” Sławomira Możka w 110. rocznicę otwarcia Teatru Polskiego w Warszawie.

O czym jest „Tango”? O społeczeństwie. O rodzinie. O teatrze i artystach. O wolności jednostki i zbiorowości. O wartościach. O poszukiwaniu ładu. O władzy. „Tango” jest po prostu o nas. Jedna z najbardziej znanych sztuk Mrożka diagnozuje różne obszary naszej rzeczywistości z niesłabnącą bezwzględnością – trafnie i aktualnie – mimo, że powstała blisko sześćdziesiąt lat temu. Im więcej lat mija, tym wyraźniej widać, że nie mieli racji, ci, którzy nazywali twórczość Mrożka „teatrem absurdu”. 

W 2023 roku przypada 110. rocznica otwarcia Teatru Polskiego w Warszawie i 10. rocznica śmierci Sławomira Mrożka. Premiera „Tanga” w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego zainauguruje cykl wydarzeń poświęconych obu tym rocznicom.

PREMIERA

29 stycznia, Duża Scena

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne