W stołecznym Teatrze Baj, z okazji przeniesionych na czerwiec polskich obchodów Światowego Dnia Lalkarstwa, wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Wanda Zwinogrodzka wręczyła przedstawicielom środowiska lalkarskiego Złote, Srebrne i Brązowe Medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Inne aktualności
- Radom. Gombrowicz na paryskiej „Sorbonie” 15.03.2025 10:00
- Białystok. „Pupile” – spektakl dyplomowy studentów aktorstwa filii Akademii Teatralnej 15.03.2025 09:35
-
Warszawa. Joanna Braun laureatką Nagrody HENRYK 15.03.2025 09:28
-
Łódź. W sobotę rozpoczyna się XXXI Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych 15.03.2025 09:19
- Francja. „Gombrowicz. Ja Europejczyk” – wystawa na paryskiej Sorbonie 14.03.2025 18:02
- Warszawa Rafał Skąpski, Michał Komar i Małgorzata Szumowska odznaczeni Medalami „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” 14.03.2025 18:00
- Mazowieckie. Zmarła aktorka teatrów lalkowych Halina Wołosewicz 14.03.2025 17:18
- Gdańsk/Kraków. „Jak Zabłocki na mydle” Teatru Gudejko 14.03.2025 17:01
-
Katowice. Ogłoszono nominacje w 57. edycji nagrody teatralnej Złote Maski w woj. śląskim 14.03.2025 15:15
- Warszawa. Kwiecień w Teatrze Collegium Nobilium. Białostocka Filia przejmuje sceny na Miodowej 14.03.2025 15:13
- Ruda Śląska. Teatr Impresaryjny zaprasza 23 marca dzieci i seniorów 14.03.2025 14:42
-
Kraj. Międzynarodowy Dzień Teatru w Multikinie: „Hamlet” z Ianem McKellenem na wielkim ekranie 14.03.2025 14:36
- Warszawa. „Ćwiczenia z Szekspira” – Międzynarodowy Dzień Teatru w Ateneum 14.03.2025 14:30
- Warszawa. Wyprawa do świata pełnego możliwości. Premiera „Wyobraźni” w Lalce 14.03.2025 14:19
Wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu przypomniała, że opóźnione z uwagi na sytuację pandemiczną polskie obchody Światowego Dnia Lalkarstwa "celebrowane są w warszawskim Teatrze Baj - najstarszym teatrze lalkowym w Polsce, który (…) raźnym krokiem zbliża się ku swojemu stuleciu".
"W tym teatrze, który już prawie od stu lat (…) tak wiele robi dla tego, by młodych widzów wdrażać w ten społeczny uzus życia w kulturze; w ten właśnie wymiar, którego nagłe zniknięcie w ostatnim roku tak boleśnie, żeśmy doświadczyli" - powiedziała.
Wanda Zwinogrodzka pogratulowała dyrektor Teatru Baj Ewie Piotrowskiej - i zespołowi - sukcesu w przeprowadzeniu 12-letniego remontu budynku Teatru Baj - "determinacji i cierpliwości". Przypomniała, że Teatr Baj za swoje zasługi otrzymał w 2014 r. Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
"Dzisiaj decyzją Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu uhonorowani medalem zostaną pracownicy Teatru za działalność artystyczną, za wkład w rozwój polskiej kultury oraz liczne dokonania, w tym - wracam do tego - przeprowadzenie przez ten burzliwy okres tworzenia właściwie nowej swojej siedziby" - wyjaśniła wiceminister kultury. "Korzystam z okazji, by wszystkim państwu życzyć +szlachetnego zdrowia+ w pierwszym rzędzie" - podkreśliła.
W imieniu wicepremiera prof. Piotra Glińskiego Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" wiceminister Wanda Zwinogrodzka wręczyła aktorowi i reżyserowi, lalkarzowi, wieloletniemu pedagogowi Janowi Plewako.
Srebrnymi Medalami "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" uhonorowane zostały aktorki warszawskiego Baja Elżbieta Bieda i Elżbieta Bielińska oraz dyrektor, reżyser Ewa Piotrowska.
Brązowe Medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" wiceminister kultury wręczyła: Marcie Gryko-Sokołowskiej, Anecie Płuszce, Małgorzacie Suzuki, Andrzejowi Bocianowi i Robertowi Płuszce.
Odznaki Honorowe "Zasłużony dla Kultury Polskiej" otrzymali Aldona Szczygieł-Kaszuba, Marcin Marcinowicz i Piotr Michalski.
Przewodniczący Kapituły Członków Zasłużonych SPATiF – Związku Artystów Scen Polskich ZASP, Krzysztof Kumor wręczył teatrologowi, autorowi książek i monografii o teatrze lalek, działaczowi światowej UNIMA, pedagogowi byłemu dyrektorowi Białostockiego Teatru Lalek i Teatru Animacji w Poznaniu prof. Markowi Waszkielowi "Gustawa" - najwyższą nagrodę ZASP "przyznawana za szczególne zasługi dla środowiska teatralnego".
"Decyzją Kapituły najwyższej Nagrody ZASP +Gustaw+ za szczególne zasługi dla środowiska teatralnego, wyróżniającej osoby, których dokonania wnoszą znaczący wkład w kultywowanie tradycji i tworzenie nowych wartości kultury narodowej lub przyczyniają się do promocji kultury polskiej w świecie, laureatem za rok 2020 został Marek Waszkiel" - oświadczył Kumor.
Z okazji polskich obchodów Światowego Dnia Lalkarstwa w poniedziałek w imieniu Zarządu Sekcji Teatrów Lalkowych ZASP Katarzyna Kulig i Konrad Szczebiot wręczyli indywidualne nagrody - statuetki "Henryka" - przyznawane za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie teatru lalek. Odebrali je aktorka warszawskiego Baja Elżbieta Bielińska oraz wieloletni aktor Teatru "Baj Pomorski" w Toruniu i Teatru "Pleciuga" w Szczecinie Janusz Słomiński (nagrodę wręczył dyrektor szczecińskiego Teatru Zbigniew Niecikowski).
W imieniu Zarządu Sekcji Teatrów Lalkowych ZASP Katarzyna Kulig i Konrad Szczebiot wręczyli również jedenastu artystom i teoretykom teatru pamiątkowe Plakietki ZASP "najwyższego uznania dla talentu i osiągnięć artystycznych w dziedzinie sztuki lalkarskiej".
Prezydent Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA dr. hab. Jacek Malinowski oraz przewodnicząca jury 5. Konkursu "Nagroda dla najbardziej obiecującej aktorki-lalkarki / obiecującego aktora-lalkarza młodego pokolenia" wręczyli swoją nagrodę Agacie Słowik za tytułową rolę w przedstawieniu "Hachiko" w reż. Ewy Piotrowskiej z Teatru "Maska" w Rzeszowie.
Uroczystości zakończyła prezentacja w nowej siedzibie warszawskiego Baja spektaklu "Gęś, Śmierć i Tulipan" w reż. Marcina Jarnuszkiewicza.
Światowy Dzień Lalkarstwa jest obchodzony od 2003 r., zwyczajowo 21 marca. W tym roku z uwagi na "sytuacje epidemiczną w kraju" zdecydowano w marcu o przeniesieniu polskich obchodów na czerwiec. Za polską część obchodów odpowiadają Zarząd Sekcji Teatrów Lalkowych ZASP-Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji oraz Polski Ośrodek Lalkarski POLUNIMA.