EN

14.06.2021, 17:00 Wersja do druku

Warszawa. Wręczono medale, odznaki i nagrody z okazji obchodów Światowego Dnia Lalkarstwa

W stołecznym Teatrze Baj, z okazji przeniesionych na czerwiec polskich obchodów Światowego Dnia Lalkarstwa, wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Wanda Zwinogrodzka wręczyła przedstawicielom środowiska lalkarskiego Złote, Srebrne i Brązowe Medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Inne aktualności

Wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu przypomniała, że opóźnione z uwagi na sytuację pandemiczną polskie obchody Światowego Dnia Lalkarstwa "celebrowane są w warszawskim Teatrze Baj - najstarszym teatrze lalkowym w Polsce, który (…) raźnym krokiem zbliża się ku swojemu stuleciu".

"W tym teatrze, który już prawie od stu lat (…) tak wiele robi dla tego, by młodych widzów wdrażać w ten społeczny uzus życia w kulturze; w ten właśnie wymiar, którego nagłe zniknięcie w ostatnim roku tak boleśnie, żeśmy doświadczyli" - powiedziała.

Wanda Zwinogrodzka pogratulowała dyrektor Teatru Baj Ewie Piotrowskiej - i zespołowi - sukcesu w przeprowadzeniu 12-letniego remontu budynku Teatru Baj - "determinacji i cierpliwości". Przypomniała, że Teatr Baj za swoje zasługi otrzymał w 2014 r. Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

"Dzisiaj decyzją Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu uhonorowani medalem zostaną pracownicy Teatru za działalność artystyczną, za wkład w rozwój polskiej kultury oraz liczne dokonania, w tym - wracam do tego - przeprowadzenie przez ten burzliwy okres tworzenia właściwie nowej swojej siedziby" - wyjaśniła wiceminister kultury. "Korzystam z okazji, by wszystkim państwu życzyć +szlachetnego zdrowia+ w pierwszym rzędzie" - podkreśliła.

W imieniu wicepremiera prof. Piotra Glińskiego Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" wiceminister Wanda Zwinogrodzka wręczyła aktorowi i reżyserowi, lalkarzowi, wieloletniemu pedagogowi Janowi Plewako.

Srebrnymi Medalami "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" uhonorowane zostały aktorki warszawskiego Baja Elżbieta Bieda i Elżbieta Bielińska oraz dyrektor, reżyser Ewa Piotrowska.

Brązowe Medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" wiceminister kultury wręczyła: Marcie Gryko-Sokołowskiej, Anecie Płuszce, Małgorzacie Suzuki, Andrzejowi Bocianowi i Robertowi Płuszce.

Odznaki Honorowe "Zasłużony dla Kultury Polskiej" otrzymali Aldona Szczygieł-Kaszuba, Marcin Marcinowicz i Piotr Michalski.

Przewodniczący Kapituły Członków Zasłużonych SPATiF – Związku Artystów Scen Polskich ZASP, Krzysztof Kumor wręczył teatrologowi, autorowi książek i monografii o teatrze lalek, działaczowi światowej UNIMA, pedagogowi byłemu dyrektorowi Białostockiego Teatru Lalek i Teatru Animacji w Poznaniu prof. Markowi Waszkielowi "Gustawa" - najwyższą nagrodę ZASP "przyznawana za szczególne zasługi dla środowiska teatralnego".

"Decyzją Kapituły najwyższej Nagrody ZASP +Gustaw+ za szczególne zasługi dla środowiska teatralnego, wyróżniającej osoby, których dokonania wnoszą znaczący wkład w kultywowanie tradycji i tworzenie nowych wartości kultury narodowej lub przyczyniają się do promocji kultury polskiej w świecie, laureatem za rok 2020 został Marek Waszkiel" - oświadczył Kumor.

Z okazji polskich obchodów Światowego Dnia Lalkarstwa w poniedziałek w imieniu Zarządu Sekcji Teatrów Lalkowych ZASP Katarzyna Kulig i Konrad Szczebiot wręczyli indywidualne nagrody - statuetki "Henryka" - przyznawane za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie teatru lalek. Odebrali je aktorka warszawskiego Baja Elżbieta Bielińska oraz wieloletni aktor Teatru "Baj Pomorski" w Toruniu i Teatru "Pleciuga" w Szczecinie Janusz Słomiński (nagrodę wręczył dyrektor szczecińskiego Teatru Zbigniew Niecikowski).

W imieniu Zarządu Sekcji Teatrów Lalkowych ZASP Katarzyna Kulig i Konrad Szczebiot wręczyli również jedenastu artystom i teoretykom teatru pamiątkowe Plakietki ZASP "najwyższego uznania dla talentu i osiągnięć artystycznych w dziedzinie sztuki lalkarskiej".

Prezydent Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA dr. hab. Jacek Malinowski oraz przewodnicząca jury 5. Konkursu "Nagroda dla najbardziej obiecującej aktorki-lalkarki / obiecującego aktora-lalkarza młodego pokolenia" wręczyli swoją nagrodę Agacie Słowik za tytułową rolę w przedstawieniu "Hachiko" w reż. Ewy Piotrowskiej z Teatru "Maska" w Rzeszowie.

Uroczystości zakończyła prezentacja w nowej siedzibie warszawskiego Baja spektaklu "Gęś, Śmierć i Tulipan" w reż. Marcina Jarnuszkiewicza.

Światowy Dzień Lalkarstwa jest obchodzony od 2003 r., zwyczajowo 21 marca. W tym roku z uwagi na "sytuacje epidemiczną w kraju" zdecydowano w marcu o przeniesieniu polskich obchodów na czerwiec. Za polską część obchodów odpowiadają Zarząd Sekcji Teatrów Lalkowych ZASP-Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji oraz Polski Ośrodek Lalkarski POLUNIMA.

Źródło:

PAP