EN
9.03.2022, 19:28 Wersja do druku

Warszawa. Teatr Capitol pomaga Ukrainie

Teatr Capitol z każdego sprzedanego biletu przekaże 5 zł na działania Fundacji Dziedzictwo Kresowe, która od lat niesie pomoc i wsparcie ludziom żyjącym w tym regionie. Obecnie włącza się w działania na rzecz ukraińskich uchodźców wojennych pod hasłem „Serce dla Ukrainy”.

Inne aktualności

Cały zespół warszawskiego Teatru Capitol włącza się w działania na rzecz ukraińskich uchodźców wojennych pod hasłem „Serce dla Ukrainy”. Z każdego sprzedanego biletu, przekaże 5 zł na działania Fundacji Dziedzictwo Kresowe, która obecnie skupia się przede wszystkim na pomocy uchodźcom wojennym z obszaru całej Ukrainy, którzy gromadzą się w obwodzie lwowskim. Pieniądze zostaną przeznaczone głównie na artykuły medyczne, artykuły dla dzieci i niemowląt, artykuły gospodarstwa domowego, artykuły higieniczne oraz żywność długoterminową. Akcja potrwa do końca marca, ale nie jest wykluczone, że zostanie przedłużona. Obejmuje ona zarówno przedstawienia wystawiane w warszawskim Teatrze Capitol, jak i spektakle wyjazdowe, organizowane przez impresariat Teatru Capitol w całej Polsce.

„To bardzo trudny czas. Mierzymy się z rzeczywistością, która wymaga od nas wszystkich pełnej mobilizacji w pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy, którzy gromadzą się w obwodzie lwowskim - nazywanym w ostatnich dniach: lwowskim obozem uchodźców i ostatnim przyczółkiem spokoju na Ukrainie. Naszym celem jest dotarcie z pomocą do najbardziej potrzebujących oraz wsparcie tych, którzy pozostali w obwodzie lwowskim i z ogromnym zaangażowaniem pomagają napływającym uchodźcom z innych części Ukrainy, gdzie toczą się walki. Wspieramy także Lwowski Batalion Medyczny, dostarczając leki, materiały opatrunkowe oraz inne produkty medyczne. Dzięki naszym dotychczasowym działaniom pomocowym posiadamy szczegółowe informacje i na bieżąco monitorujemy sytuację. Ściśle współpracujemy z organizacjami działającymi na Ukrainie, utworzonymi centrami pomocy uchodźcom. W obliczu tragedii, która spotkała naszych sąsiadów jesteśmy dumni z naszych rodaków, którzy z potrzeby serca angażują się i wspierają naszą akcję „Serce dla Ukrainy” – podkreślił cytowany w przesłanym komunikacie teatru Jan Sabadasz, Prezes Fundacji Dziedzictwo Kresowe.

Fundacja Dziedzictwo Kresowe jest wieloletnim partnerem Teatru Capitol. Współpracuje ona z innymi organizacjami działającymi w Ukrainie, centrami pomocy uchodźcom, Archidiecezją Lwowską i miejscowym Caritas. Głównym jej celem jest pomoc środowiskom polskim i polonijnym, zwłaszcza w państwach byłego bloku wschodniego. Fundacja prowadzi wielowymiarowe działania zmierzające do zachowania polskiego dziedzictwa kulturowego, poprzez restaurację i ochronę zabytków polskiej kultury świeckiej i sakralnej na ziemiach wschodnich. Ściśle współpracuje z instytucjami w Ukrainie. Wspiera Polski Teatr Ludowy we Lwowie oraz polskie organizacje na Kresach. Od kilku lat zajmuje się renowacją kościoła św. Antoniego - jednego z dwóch kościołów we Lwowie, który przetrwał zmiany ustrojowe, a także renowacją nagrobków polskich osobistości na Cmentarzu Janowskim we Lwowie. Od 2021 roku prowadzi także renowację zabytkowych organów w kościele św. Jana Chrzciciela w Mościskach. (PAP)

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne