EN

25.08.2021, 15:01 Wersja do druku

Warszawa. Szalone Dni Muzyki "Beethoven" od 23 września

Inne aktualności

Szalone Dni Muzyki "Beethoven" rozpoczną się 23 września. W tym roku odbędą się 32 wydarzenia w trzech warszawskich lokalizacjach. Artyści polscy i zagraniczni wykonają dzieła Ludwiga van Beethovena i utwory kompozytorów, którzy się nim inspirowali.

Dyrektor Orkiestry Sinfonii Varsovii (głównego organizatora festiwalu) Janusz Marynowski podczas konferencji prasowej zwrócił uwagę, że w tym roku podczas festiwalu świętowane będą opóźnione (rocznica przypadała w zeszłym roku) 250. urodziny Ludwiga van Beethovena oraz 10. jubileusz Szalonych Dni Muzyki. - Nie mieliśmy szansy spotkać się w zeszłym roku z powodu pandemii i podsumować 10. edycji" - mówił. Przytoczył dane według których w ciągu dotychczasowych festiwali odbyło się ponad 600 koncertów, których wysłuchało ponad 350 tys. osób. "W tym roku zespołów jest mniej ze względu na pandemię. Koncerty będą odbywać się w trzech miejscach, w siedzibie Sinfonii Varsovii przy ul. Grochowskiej, w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej oraz w Kościele Środowisk Twórczych przy pl. Teatralnym - poinformował.

Marynowski wspomniał zmarłego Ryszarda Kubiaka, który opiekował się młodzieżowymi zespołami podczas Festiwalu i był inicjatorem zorganizowania Szalonych Dni Muzyki w Polsce. W tym nie odbędą się tradycyjne występy młodych muzyków w festiwalowym namiocie, uczniowie z powodu zamknięcia szkół muzycznych nie mogli się przygotować do festiwalu.

- Zaprosimy artystów z zagranicy, którzy z polskimi artystami będą wykonywać dzieła kameralne Beethovena - podał dyrektor festiwalu Rene Martin. Wystąpią takie zespoły jak Lutosławski Piano Duo, Trio Owon, Meccore String Quartet.

Podczas festiwalu wykonane zostaną również dzieła Beethovena w nowych aranżacjach. Marcin Masecki zaprezentuje wraz z Sinfonia Varsovia Panharmonicon Orchestra projekt "Starcie imperiów". Muzycy wykonają jego aranżacje na instrumenty dęte "Zwycięstwa Wellingtona" i V koncertu fortepianowego Es-dur Cesarskiego. Bassem Akiki zadyryguje VI Symfonią F-dur Pastoralną w opracowaniu Andreasa N. Tarkmanna na instrumenty dęte. Będzie to wykonanie prapremierowe.

Francois-Frederic Guy poprowadzi od fortepianu dwa pierwsze koncerty fortepianowe Beethovena.

Podczas koncertu finałowego Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Alexandra Liebreicha wykona koncert skrzypcowy D-dur, partię solową zagra Liya Petrova. W programie koncertu będzie również utwór "Dziewięć symfonii Beethovena" niderlandzkiego, niedawno zmarłego kompozytora Louisa Andriessena.

Jak co roku przygotowano też propozycje dla dzieci, koncerty, spektakle i zabawy plenerowe, tradycyjnie odbędzie się cykl koncerów Smykofonia.

Festiwal potrwa do 26 września. Szczegółowy program można znaleźć pod adresem szalonednimuzyki.pl

Źródło:

PAP