EN
8.03.2022, 15:53 Wersja do druku

Warszawa. Stanowisko Zarządu SDT dotyczące sytuacji w Ukrainie

W obliczu zbrodniczych działań wojennych wywołanych i wciąż prowadzonych przez rosyjskiego agresora na terytorium Ukrainy Zarząd Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów (SDT) zdecydowanie opowiada się po stronie wolności, solidarności, wsparcia i pokoju - napisano w oświadczeniu na Fb SDT.

"W obliczu zbrodniczych działań wojennych wywołanych i wciąż prowadzonych przez rosyjskiego agresora na terytorium Ukrainy, wobec łamiącego podstawowe prawa do samostanowienia naruszenia suwerenności państwa ukraińskiego Zarząd SDT zdecydowanie opowiada się po stronie wolności, solidarności, wsparcia i pokoju" - czytamy w stanowisku opublikowanym we wtorek na Fb Stowarzyszenia.

"Działanie władz Kremla uważamy za zbrodnicze, a zabijanie ludności cywilnej w okupowanych miastach Ukrainy za ludobójstwo. Potępiamy każdy akt przemocy, agresji i terroru" - podkreślono. "Łączymy się myślami i czynami z naszymi ukraińskimi sąsiadami, często współpracownikami i artystycznymi przyjaciółmi. Jesteśmy dla Was, obiecując i oferując każdą pomoc, na jaką będzie nas stać" - dodano.

Zaapelowano do członków SDT "o gesty solidarności, pomoc w przyjmowaniu uchodźców z terenów objętych działaniami wojennymi, zapewnieniu bezpieczeństwa i poczucia godności". "Apelujemy o zerwanie kontaktów i współpracy z rosyjskimi i białoruskimi instytucjami lub artystami powiązanymi z reżimem Putina lub Łukaszenki, w jakikolwiek sposób finansowanymi przez Federację Rosyjską lub Republikę Białorusi oraz stanowczo niepotępiającymi wojny wywołanej przez władze Rosji" - podkreślono.

"Wierzymy w zwycięstwo wolnej, niepodległej Ukrainy, tak jak wierzymy w wartości humanistyczne i prawo do wolności" - czytamy w zakończeniu oświadczenia podpisanego przez Zarząd SDT.

Stowarzyszenie Dyrektorów Teatrów powstało w 1993 r. Obecnie w skład Zarządu SDT wchodzą: prezes Stowarzyszenia Paweł Szkotak, wiceprezesi Jacek Jekiel i Paweł Łysak, sekretarz Joanna Nawrocka, Igor Michalski, Bartosz Zaczykiewicz i Monika Szela.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne