EN

8.03.2022, 10:55 Wersja do druku

Ukraińskie artystki protestują

Wojna zastała je na Ukrainie, ich losy są niepewne. Niektóre dołączyły do uchodźców, inne pozostały w kraju. Dzielą się swoimi przeżyciami, protestują przeciw inwazji Rosji, wołając o pokój i wsparcie dla Ukrainy. Pisze Monika Kuc w „Rzeczpospolitej”.

Ich artystyczne profile można poznać pełniej w cyfrowym archiwum Secondary Archive, powstałym z inicjatywy Fundacji Katarzyny Kozyry i współpracujących z nią międzynarodowych instytucji. Platforma secondaryarchive.org, założona przed rokiem, prezentuje twórczość artystek z Europy Środkowo-Wschodniej. Z Polski, Czech, Węgier, Słowacji, a niedawno dołączyło do niej kilkadziesiąt artystek z Ukrainy i Białorusi. Premiera tej części archiwum odbyła się w przededniu agresji na Ukrainę.

Wypowiedzi ukraińskich artystek zebraliśmy dzięki pomocy kuratorek Secondary Archive już po inwazji.

Alena Grom, artystka fotografka, pochodzi z Doniecka, obecnie mieszka w Kijowie

Walczymy o wolność i uniwersalne wartości. Rosja Putina stała się ucieleśnieniem czystego zła i najciemniejszego mroku, jaki tkwi w ludzkiej naturze. Władza Putina to kolejna reinkarnacja Hitlera, Stalina, Mussoliniego. Nie zatrzyma się na granicach Ukrainy. Celem Putina i wymienionych dyktatorów zawsze było zniewolenie całego świata. Zwykli Ukraińcy bronią teraz nie tylko swoich domów, ale także wolności i całego cywilizowanego świata. To czysta walka dobra ze złem. Czuję niepokój, ból z powodu prób, które spotkały mój naród, ale też czuję dumę z silnych, odważnych rodaków, którzy przeciwstawiają się wojskom rosyjskim.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Ukraińskie artystki protestują

Źródło:

„Rzeczpospolita” online

Link do źródła

Autor:

Monika Kuc

Data publikacji oryginału:

07.03.2022

Wątki tematyczne