Inne aktualności
-
Nowy RAPTULARZ: Misterium Wielkiej Nocy 18.04.2025 15:18
-
E-teatr życzy radosnej i spokojnej Wielkanocy! 18.04.2025 09:00
-
Warszawa. Michał Merczyński dyrektorem Nowego Teatru 17.04.2025 18:58
- Łódź. Stypendia artystyczne Miasta Łodzi dla 16 laureatów 17.04.2025 18:03
- Warszawa. Maraton spektakli z nutką ekologii na urodziny Teatru Bohema House 17.04.2025 17:05
- Katowice. Ruszył nabór ofert do XX edycji programu „Lokal na kulturę” 17.04.2025 16:24
-
Kielce. Jacek Jabrzyk wygrał konkurs na dyrektora Teatru im. Stefana Żeromskiego 17.04.2025 16:13
- Dolny Śląsk. Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Oleśnicy oraz Teatr Tańca MOMENTUM zapraszają do udziału w konkursie 17.04.2025 15:48
- Warszawa. II Festiwal Musica Sacra w stolicy od 27 kwietnia do 4 maja 17.04.2025 14:51
- Pomorskie. Spotkanie z Krzysztofem Zanussim i spektakl „Być jak Charlie Chaplin” w Kębłowie 17.04.2025 14:21
- Gdańsk. Misterium Krzyża w Wielki Piątek. Organizuje je Bractwo św. Pawła 17.04.2025 13:49
- Warszawa. W Operze Narodowej – warsztat choreograficzny „Kreacje 17” 17.04.2025 13:46
- Pogrzeb Jadwigi Jankowskiej-Cieślak – w środę w Józefowie pod Warszawą 17.04.2025 13:30
- Katowice. Adam Balas zarekomendowany na dyrektora NOSPR 17.04.2025 13:02
Spektakle „W maju się nie umiera” i „Byłam żoną Boba Marleya”, koncerty Nemesis Quartet, Moniki Borzym i Warsaw Camerata, a także program dla najmłodszych – w Warszawie rozpoczęła się 15. edycja festiwalu Królewskie Arkady Sztuki. Impreza potrwa do 24 sierpnia.
Festiwal Królewskie Arkady Sztuki - letni program kulturalny, oferujący koncerty i spektakle teatralne, odbywający się w historycznej przestrzeni Arkad Kubickiego i plenerach ogrodów zamkowych - rozpoczął się 27 lipca koncertem dla dzieci w wykonaniu zespołu Ptaszkowie Śpiewali, który odbył się w Żoliborskim Domu Kultury w Forcie Sokolnickiego. W ten sposób zainaugurowano nie tylko tegoroczną odsłonę festiwalu, ale także program Arkady Sztuki Dzieciom.
Zaplanowano osiem rodzinnych spotkań teatralno-muzycznych w Forcie Sokolnickiego oraz Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie, warsztaty "Dzień dobry, muzyko", spektakl uliczny "Dobrze, lepiej, katastrofa" Teatru Ewolucji Cienia czy Spektakl "Pani Twardowska" w wykonaniu Teatru Scena 96, na podstawie utworu Adama Mickiewicza.
"W tym roku mamy tak naprawdę dwa projekty. W ubiegłym roku po raz pierwszy rozdzieliliśmy Królewskie Arkady Sztuki i Arkady Dzieciom. Są to dwa oddzielne byty, samodzielne projekty, które odbywają się w tym samym miejscu i zazębiają się czasowo" - powiedział Tomasz Taraszkiewicz, koordynator projektu Królewskie Arkady Sztuki, podczas wtorkowej konferencji prasowej w Arkadach Kubickiego.
Agnieszka Wyrwał, przewodnicząca komisji kultury m.st. Warszawy, podkreśliła natomiast, że festiwal wpisał się na stałe w kulturalną mapę stolicy. "Cieszę się, że program Arkad Sztuki odbywać się będzie także w Domu Kultury w Forcie Sokolnickiego na Żoliborzu. To niezwykła oprawa dla takich działań. Są to wydarzenia muzyczne, teatralne, zapraszamy na odbywające się trzy razy warsztaty muzyczne dla dzieci" - dodała.
Jedną z największych atrakcji tegorocznych Królewskich Arkad Sztuki będzie 16 sierpnia pokaz spektaklu "W maju się nie umiera" Agnieszki Przepiórskiej - monodram przedstawiający historię Barbary Sadowskiej, poetki, działaczki opozycji antykomunistycznej i matki Grzegorza Przemyka zabitego przez funkcjonariuszy MO w maju 1983 r. Spektakl to "poruszająca opowieść o nieszablonowym macierzyństwie, miłości, która pozwala przetrwać ekstremalnie trudne chwile, oraz pragnieniu walki o sprawiedliwość wbrew wszelkim przeciwnościom losu" - czytamy w opisie wydarzenia w materiałach prasowych imprezy.
Widzowie będą mogli także zobaczyć muzyczny spektakl "Byłam żoną Boba Marleya", w którym rolę Rity - żony słynnego muzyka - odgrywa Katarzyna Chlebny występująca wraz z aktorami Teatru KTO oraz zespołem Mamas and Trawas. Jak napisano w opisie spektaklu, jego istotą jest "próba stworzenia uniwersalnego portretu współczesnej kobiety, która walczy o siebie i dąży do wyzwolenia spod męskiej dominacji. Spektakl opowiada także o trudnej miłości do niepokornego geniusza, prowokując do pytań o granice oddania, poświęcenia i tolerancji". Jego pokaz odbędzie się 9 sierpnia.
W ramach programu muzycznego imprezy odbędą się koncerty muzyki jazzowej i klasycznej. Zainauguruje go 3 sierpnia występ kwartetu saksofonowego Nemesis Quartet, który podczas koncertu "Echa Folkloru" wykona kompozycje inspirowane folklorem różnych części Polski. Podczas drugiego muzycznego wieczoru program "13 randek DaNuty. Rinn piosenki o miłości", poświęcony piosenkarce i aktorce Danucie Rinn, wykona Katarzyna Dąbrowska w duecie z pianistką Urszulą Borkowską. Utwory z okresu dwudziestolecia międzywojennego - szlagiery Henryka Warsa i Jerzego Petersburskiego - wykona wokalistka Monika Borzym, która wystąpi z zespołem oraz pianistą Krzysztofem Dysem. W programie znajdą się takie piosenki jak m.in. "Miłość ci wszystko wybaczy", "Moja Warszawo" czy "Pokoik na Hożej".
Ostatnie z zaplanowanych muzycznych spotkań poświęcone będzie muzyce klasycznej: 24 sierpnia Warsaw Camerata pod batutą Pawła Kosa-Nowickiego wykona w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego koncert skrzypcowy D-dur op. 61 Ludwiga van Beethovena oraz Little Suite op. 1 Carla Nielsena. Jako solistka wystąpi skrzypaczka Karolina Nowotczyńska.
Szczegóły programu festiwalu "Królewskie Arkady Sztuki" dostępne są na stronie internetowej zamek-krolewski.pl.