EN
25.03.2021, 10:42 Wersja do druku

Warszawa. Rozpoczął się cykl otwartych wykładów online Szkoły Wajdy adresowanych do pasjonatów kina

Inne aktualności

Denijal Hasanović, Maciej Sobieszczański, Kinga Dębska oraz Agnieszka Smoczyńska będą gośćmi otwartych wykładów online, organizowanych przez Szkołę Wajdy. Cykl "Kto jest bohaterem naszych czasów?" jest skierowany do pasjonatów kina, młodych twórców oraz aktywistów społecznych.

Jak poinformowała Szkoła Wajdy w komunikacie przesłanym PAP, wykłady będą poświęcone "istotnym i społecznie aktualnym tematom, które mogą stanowić inspirację dla młodych twórców filmowych". "Nie są to wykłady akademickie, lecz opowieści przystępne dla publiczności, w formie godzinnej rozmowy, do której zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Każdy wykład zakończy sesja pytań i odpowiedzi" - czytamy.

Tytuł cyklu został zainspirowany słowami Andrzeja Wajdy, który mówił do młodych adeptów szkoły filmowej: "Chcesz zrobić film? Odpowiedz sobie na pytanie, kto jest bohaterem naszych czasów". "Artysta zobowiązany jest rozpoznać otaczającą go rzeczywistość oraz przewidzieć i opisać nadchodzące wydarzenia, w tym grożące nam niebezpieczeństwa. (...) Robiąc swoje filmy mamy przecież dostęp do mediów, współtworzymy je, a tym samym ponosimy współodpowiedzialność za ich treści, sens i wagę. Obojętność staje się zbrodnią, z której ciężko będzie nam się wytłumaczyć" - powiedział dyrektor programowy Szkoły Wajdy Wojciech Marczewski, cytowany w komunikacie.

Marczewski razem z krytykiem filmowym Tadeuszem Sobolewskim byli gośćmi wykładu inaugurującego cykl. W kolejnym spotkaniu, które odbędzie się w środę 31 marca o godz. 19, weźmie udział reżyser i scenarzysta Denijal Hasanović, kierownik kursu scenariuszowego Script w Wajda School i członek Rady Programowej "30 minut" przy Studiu Munka-SFP. 28 kwietnia z publicznością spotka się reżyser i scenarzysta Maciej Sobieszczański, a 26 maja - Kinga Dębska, twórczyni m.in. filmów "Zabawa zabawa" i "Moje córki krowy". 30 czerwca gościem ostatniego wykładu z cyklu będzie Agnieszka Smoczyńska, reżyserka "Fugi" i "Córek dancingu".

Spotkania odbywać się będą na profilu Wajda School and Studio na YouTube. Dostęp do nich będzie bezpłatny i otwarty. Po zakończeniu transmisji na kanałach Wajda School i Fundacji Fabryki Norblina będzie można obejrzeć fragmenty wykładów.

Mecenasem przedsięwzięcia jest Fundacja Fabryki Norblina.

Źródło:

PAP

Autor:

Daria Porycka

Wątki tematyczne