EN

15.09.2022, 17:09 Wersja do druku

Warszawa. Premiera "Wojny, która zmieniła Rondo. Niezapominajka" w Teatrze Guliwer - w sobotę

Ten spektakl jest o wojnie, ale staramy się też opowiedzieć o pamięci, o sile drzemiącej w ludziach - powiedziała PAP Anita Piotrowska, reżyser przedstawienia ""Wojna, która zmieniła Rondo. Niezapominajka". Premiera spektaklu w stołecznym Teatrze Lalek Guliwer - w sobotę.

fot. Bartek Warzecha/ graf. Karolina Witowska / mat. teatru

Inne aktualności

Spektakl muzyczny "Wojna, która zmieniła Rondo. Niezapominajka", który powstał w koprodukcji ze Związkiem Kompozytorów Polskich, jest pierwszą premierą sezonu 2022/23 warszawskiego Teatru Lalek Guliwer.

"Przedstawienie powstało na podstawie obrazkowej książki dla dzieci +Wojna, która zmieniła Rondo+ Romany Romanyszyn i Andrija Łesiwa. Mariusz Gołosz napisał na jej podstawie adaptację, a Bohdana Frolyak muzykę" - powiedziała Anita Piotrowska.

Przypomniała, że książka ukraińskich autorów została nagrodzona w 2015 r. Bologna Ragazzi Award w prestiżowym konkursie podczas międzynarodowych targów książki. "Te ilustracje bardzo nas inspirowały na każdym kroku. Zaczerpnęliśmy z niej nie tylko samą historię, ale też stronę wizualną" - mówiła. "Może nie przenieśliśmy jej w skali jeden do jednego, ale na pewno kolorystyka i sposób obrazowania bohaterów wpłynęły na nasz spektakl" - wyjaśniła.

"Ten spektakl, jak mówi sam tytuł, jest o wojnie, ale staramy się też opowiedzieć o pamięci, o sile drzemiącej w ludziach" - powiedziała reżyser, dodając, iż "sednem tej historii jest potrzeba odbudowania świata, swojego miasta".

"Głównymi bohaterami jest trójka dzieci - Danek, Fabian i Gwiazdka - które dotąd żyły sobie spokojnie i szczęśliwie w mieście Rondo. Niestety, wojna to zburzyła i zabrała im normalne dzieciństwo" - zaznaczyła Piotrowska.

Wyjaśniła, że "dzieci i mieszkańcy miasta chcą walczyć z ciemnością, która ogarnęła miasto, bo tak właśnie, jako chmurę, przedstawiamy wojnę w spektaklu". "Próba przypomnienia sobie miasta i własnych przeżyć związanych z poszczególnymi miejscami pomaga dzieciom w zbudowaniu specjalnej maszyny, która znów daje światło" - zaznaczyła.

"W naszym spektaklu dużą rolę odgrywają też kwiaty, z których perspektywy - tak można powiedzieć - ta historia jest opowiadana. To właśnie one przypominają historię miasta, opowiadają o dzieciach i o nastaniu ciemności" - powiedziała Piotrowska. Wyjaśniła, że w finale "widzowie ujrzą, że miasto zaczyna się powoli odbudowywać". "To jest ostatni obraz" - dodała.

Pytana o to, jak współpracowało jej się z artystkami z Ukrainy, Piotrowska przyznała, że "było to bardzo ciekawe doświadczenie, prawdziwa wymiana myśli". "Uważam, że obecność Maszy - ukraińskiej aktorki, która gra Różę - była wspaniałą rzeczą, bo mogliśmy na każdym kroku podeprzeć jej doświadczeniem i zapytać, jak wojna wygląda z jej perspektywy" - podkreśliła Piotrowska.

"Do Miasta Kwiatów przybywa Róża, która próbuje znaleźć akceptację wśród pozostałych roślin. Na miejscu spotyka Malwę i Modrzyka, którzy jako przewodnicy opowiadają jej historię miasta. Tytułowe Rondo było niegdyś miejscem idealnym – kwiaty odgrywały koncerty w oranżerii, a ludzie żyli z nimi w idealnej harmonii. Do momentu, gdy nadeszła chmura i zabrała miastu słońce" - czytamy o akcji przedstawienia.

"Ten spektakl to połączenie dobrych energii i kreatywnych ludzi. Dzięki współpracy z Festiwalem +Warszawska Jesień+ mieliśmy możliwość przygotowania spektaklu muzycznego z muzyką uznanej ukraińskiej kompozytorki Bohdany Frolyak" - powiedział PAP kurator spektaklu, dyrektor Teatru Lalek Guliwer Robert Drobniuch.

Wyjaśnił, że "to konstruktywne połączenie pracy artystów ukraińskich i polskich stanowi całkowite przeciwieństwo wojny". "Jest spotkaniem talentów, nadziei, marzeń, które potrafią wyzwolić dobro. Wierzę, że poezja i sztuka, zawarte w przedstawieniu będą dowodem na lepsze jutro i dobrą energię twórców" - podkreślił Drobniuch.

Adaptacja i dramaturgia - Mariusz Gołosz. Reżyseria - Anita Piotrowska. Scenografię zaprojektował Franciszek Orłowski. Autorką projektów kostiumów jest Yasia Khomenko. Ruch sceniczny opracował Błażej Twarowski. Za reżyserię świateł odpowiada Prot Jarnuszkiewicz. Muzykę, która będzie wykonywana na żywo, skomponowała wielokrotnie nagradzana, współczesna ukraińska kompozytorka Bohdana Frolyak. Wykonają ją Dagna Sadkowska (skrzypce), Agnieszka Podłucka (altówka) i Dominik Płociński (wiolonczela).

Występują: Damian Kamiński (Danek), Jacek Poniński (Modrzyk), Anna Przygoda (Gwiazdka), Mariia Senko (Róża), Błażej Twarowski (Fabian) i Honorata Zajączkowska (Malwa).

Prapremiera - 17 września o godz. 11 na Scenie Dużej stołecznego Teatru Lalek Guliwer w ramach 12. Festiwalu Muzyki Współczesnej dla Dzieci "Mała Warszawska Jesień" i 65. Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień". Kolejne przedstawienia - 18 oraz 20-23 września.

Wydarzenie jest współfinansowane z Funduszu Instytucji Kultury m.st. Warszawy oraz z Funduszu Promocji Kultury Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem spektaklu jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Przedstawienie zrealizowano w ramach organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego programu rezydencji artystycznych dla twórców i twórczyń z Białorusi i Ukrainy.

Źródło:

PAP