EN

11.08.2021, 17:48 Wersja do druku

Warszawa. Premiera musicalu "Virtuoso" w Teatrze Dramatycznym

Ignacy Jan Paderewski – polityk, premier, kompozytor, pianista… ale czy tylko te określenia oddają to, jaki był naprawdę? Doskonały i wybitny w każdym calu, ale… jaka była jego druga strona życia? Właśnie o tym opowiada spektakl Virtuoso, który obejrzeć można 13, 14 i 15 sierpnia w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, a który powstał z inicjatywy Instytutu Adama Mickiewicza.

mat. teatru

Inne aktualności

Ulubieniec kobiet? Filantrop? Showman? Niemożliwe? A jednak! Te określenia również oddają charyzmę Paderewskiego! Nie bez przyczyny określany jest Elvisem tamtych czasów
i – z pewnością – gdyby żył w latach 70-tych, byłby gwiazdą nie mniejszą niż Król Presley czy Beatlesi. Wpływ Paderewskiego na masową wyobraźnię był tak wielki, że szał, który zapanował w Ameryce na jego punkcie, do dziś nazywany jest Paddymanią. W przedstawieniu twórcy opowiadają historię o wspaniałym artyście, który wykorzystał swoją popularność, by pomóc swojej Ojczyźnie odzyskać niepodległość, a także o tym, jak z lwa salonowego, został jednym z najbardziej wpływowych polityków na świecie.

Polsko-amerykańskie połączenie sił!

Libretto i muzykę napisał Matthew Hardy. Zapewniło mu to wygraną w kilkuetapowym konkursie, organizowanym przez Instytut Adama Mickiewicza. Współpracy artystycznej podjął się Brian Kite – utytułowany reżyser musicalowy, odnoszący sukcesy w USA i Chinach, Dziekan Wydziału Teatru, Telewizji i Filmu, na renomowanej uczelni University of California, Los Angeles. Mocna amerykańska reprezentacja jest znakomitym uzupełnieniem pozostałych realizatorów. Reżyserii podjął się Jerzy Jan Połoński, który z powodzeniem zrealizował na scenie Teatru Muzycznego takie musicale, jak: FootloosePippin oraz Madagaskar – musicalową przygodę.

W postać głównego bohatera – Ignacego Jana Paderewskiego – wcielają się Janusz Kruciński oraz Marcin Januszkiewicz. W obsadzie znaleźli się także, m.in.: Anna Lasota (Helena Górska / Paderewska), Barbara Melzer (Helena Modrzejewska), Katarzyna Tapek (Helena Bibesco), Radosław Elis i Jarosław Patycki (Władysław Górski / Józef Piłsudski).

Scenariusz, muzyka i słowa: Matthew Hardy

Tłumaczenie: Lesław Haliński (libretto), Przemysław Kieliszewski (teksty piosenek)

Współpraca: Brian Kite

Orkiestracja i aranżacje wokalne: Andrew Fox

Reżyseria: Jerzy Jan Połoński

Choreografia: Paulina Andrzejewska-Damięcka

Kierownictwo muzyczne: Radosław Mateja

Scenografia: Mariusz Napierała

Kostiumy: Agata Uchman

Premiera spektaklu miała miejsce 12 września 2020.

Warszawskie przedstawienie zrealizujemy w dniach 13, 14 i 15 sierpnia w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. W sprzedaży dostępne są jeszcze bilety na spektakle 13 sierpnia (godz. 19.30) i 14 sierpnia (godz. 15.00). Czas trwania to 170 minut z przerwą.

Źródło:

Materiał nadesłany