EN
18.03.2022, 19:03 Wersja do druku

Warszawa. Polscy filharmonicy wyrażą solidarność z Ukrainą

Na znak solidarności z walczącą Ukrainą, podczas najbliższych koncertów orkiestry symfoniczne należące do Zrzeszenia Filharmonii Polskich wykonywać będą „Melodię” ukraińskiego kompozytora Myrosława Skoryka. Ten krótki utwór jest motywem przewodnim dramatu wojennego „Vysokyy pereval” z 1982 roku.

Inne aktualności

Myrosław Skoryk (1938-2020) był kompozytorem i muzykologiem, otrzymał najwyższe ukraińskie odznaczenia, w tym Państwową Nagrodę im. Tarasa Szewczenki. Pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Związku Kompozytorów Ukrainy, był dyrektorem artystycznym Opery Kijowskiej.

Nasz pomysł – informuje Zrzeszenie Filharmonii Polskich, które zainicjowało wykonywanie utworu ukraińskiego kompozytora - spodobał się europejskim stowarzyszeniom orkiestr profesjonalnych zrzeszonym w Pearle Live Performance Europe. Ideę rozpropaguje również FIM – międzynarodowa federacja związków zawodowych muzyków. Zrzeszenie Filharmonii Polskich otrzymuje powiadomienia od zespołów zagranicznych o włączeniu tego utworu do programów ich najbliższych koncertów.

Utwór "Melodia" Myrosława Skoryka zabrzmi podczas sobotniego koncertu 19 marca w warszawskiej Filharmonii Narodowej.

Ponadto, podczas tego samego koncertu, wykonana zostanie kompozycja Bohuslava Martinu "Pamięci Lidic" (Památník Lidicím) na orkiestrę symfoniczną, utwór napisany w 1943 roku w hołdzie dla czeskiej wsi spacyfikowanej przez Niemców w odwecie za zamach na Reinharda Heydricha, jednego z najwyższych dygnitarzy Trzeciej Rzeszy. To krótki, niespełna dziesięciominutowy poemat na orkiestrę symfoniczną.

Kolejnym utworem zaprezentowanym publiczności będzie Josepha Jongena Symfonia koncertująca na organy i orkiestrę op. 81 Symfonię koncertującą na organy i orkiestrę zamówił u belgijskiego kompozytora amerykański biznesmen Rodman Wanamaker, właściciel sieci domów towarowych, gdy w 1926 roku zakończono rozbudowę wielkich organów znajdujących się do dziś w jednym z nich w Filadelfii. Zamówienie natchnęło autora do stworzenia dzieła możliwie wszechstronnie wykorzystującego możliwości "organów symfonicznych" i skonfrontowania ich brzmienia z wielką orkiestrą. W finale wieczoru wykonana będzie VII Symfonia A-dur op. 92 Ludwiga van Beethovena.

Podczas sobotniego koncertu zagra Orkiestra Filharmonii Narodowej pod batutą Macieja Tomasiewicza oraz na organach - Iveta Apkalna.

Źródło:

PAP

Autor:

Anna Bernat

Wątki tematyczne