EN

9.01.2023, 15:50 Wersja do druku

Warszawa. Pod koniec stycznia premiera „Znieważonych” w Ateneum

28 stycznia na Scenie 61 Teatru Ateneum odbędzie się premiera „Znieważonych” Sándora Máraiego. Przedstawienie to powstało z inicjatywy dwóch aktorów Teatru Ateneum. Autorem adaptacji scenicznej słynnej powieści węgierskiego pisarza jest Przemysław Bluszcz. W rolę Petera Garrena wcieli się Dariusz Wnuk.

fot. Karolina Jaunzems/ proj. Mateusz Stajewski

- „Znieważonymi” pytamy kim dzisiaj jesteśmy my Europejczycy? Dlaczego pomimo kataklizmu II wojny światowej ludzkość powtarza te same błędy? Czy musiało dojść do tragedii wojny w byłej Jugosławii i tysięcy ofiar w Ukrainie? Z jakich powodów autorytaryzm przeżywa we współczesnym świecie swój renesans? Profetyczna powieść Sándora Márai, która powstała 70 lat temu prowokuje do próby sformułowania odpowiedzi na te i wiele innych pytań. Czym jest kultura? Jak wielka polityka kształtowała narody i nadawała im bądź odbierała znaczenie i wpływy? Czy naród niemiecki był skazany na los, którego doświadczył w XX wieku? Marai jako pisarz nie miał wątpliwości, że obowiązkiem ludzi kultury jest dbałość o wolność słowa, niezależność myślenia i stawianie najboleśniejszych tez. Márai przestrzega i wzywa do opamiętania i odpowiedzialności - mówi Przemysław Bluszcz, reżyser monodramu.

„Nadeszło Nowym Bizancjum, którego nie można oznaczyć na mapie, bo znajduje się naraz w Nowym Jorku, Warszawie, Budapeszcie, Florencji czy Berlinie… I to Nowe Bizancjum oczekuje na swoją chwilę, chwilę w której upadną sekretne bastiony europejskiej kultury, podstawowe pojęcia moralności rozmyją się w duszach ludzi i nic nie będzie znaczyć: moc danego słowa czy wyczucie proporcji”.

„Znieważeni” to czwarta część cyklu Dzieło Garrenów. Główny bohater, a zarazem narrator Peter Garren, przenosi nas do Paryża lat trzydziestych. To tutaj słyszy w radio przemówienie Hitlera, którego glos odbiera jako zniewagę wobec całej kultury europejskiej. Przeczuwa w nim zapowiedź narastającego buntu mas, znaku, że do głosu doszli ludzie, dla których kultura nie ma już znaczenia. Świetnie wyraził to José Ortega y Gasset: „…po raz pierwszy w Europie pojawia się typ człowieka, który nie chce nikomu przyznać racji a nie pragnie sam mieć racji, lecz po prostu jest zdecydowany narzucić swoje poglądy innym”. Márai z przenikliwością opisuje zatem salony i ulice Paryża lat trzydziestych, przemiany w polityce i obyczajowości. Powieść przenika wrażenie zbliżającego się nieuniknionego upadku kultury, utraty jej treści i sensu. Bohater Máraiego - Peter Garren, to pisarz, emigrant, humanista; wrażliwy, dociekliwy i prowokujący… Europejczyk.

Sándor Márai ZNIEWAŻENI („Sértődöttek”)

REALIZATORZY

Autor tekstu: SÁNDOR MÁRAI

Przekład: TERESA WOROWSKA

Adaptacja: PRZEMYSŁAW BLUSZCZ

Reżyseria: PRZEMYSŁAW BLUSZCZ

Opracowanie muzyczne: PRZEMYSŁAW BLUSZCZ

Scenografia i kostiumy: AGATA PIOTROWSKA

Reżyseria światła: AGNIESZKA KOKOWSKA

Suflerka: JOANNA TRZCIŃSKA

Inspicjent: JERZY KACPERSKI

OBSADA

Peter Green: DARIUSZ WNUK

Premiera: 28 stycznia 2023 r., Scena 61, Kolejny spektakl 29 stycznia 2023.

Źródło:

Materiał nadesłany