Inne aktualności
- Wrocław. Opera po raz kolejny wspiera WOŚP 23.01.2025 14:00
- Warszawa. Premiera spektaklu Mariana Opani na początku lutego w Ateneum 23.01.2025 13:43
- Lublin. Międzynarodowy projekt teatralny łączący literaturę, historię i nowoczesne technologie 23.01.2025 13:21
- Kraków. Koncert „Symphony For Life" w Synagodze Tempel – w 80. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau 23.01.2025 11:34
- Wrocław. Premiera „Gier wstępnych” w Capitolu już w najbliższą sobotę 23.01.2025 11:08
- Zakopane. Ferie zimowe w Teatrze Witkacego 23.01.2025 10:57
- Sopot. „Czaszki i Szkielety – Klubowe Relikwie Sfinksa/rysunek”. Wystawa Roberta Florczaka 23.01.2025 10:24
- Warszawa. Spektakl „Prawdy za grosz” w ramach Otwartej Sceny IT 23.01.2025 10:20
- Bydgoszcz. Teatr Polski gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy 23.01.2025 10:15
- Bielsko-Biała. Premiera „Calineczki” w Teatrze Banialuka już w niedzielę 23.01.2025 09:58
- Poznań. „Pan Tadeusz” w formule koncertowo-musicalowej. Premiera w Teatrze Polskim 23.01.2025 09:50
- Łódź. Pierwsza premiera w 2025 roku otwiera obchody jubileuszu 80-lecia istnienia Teatru Pinokio 23.01.2025 09:36
- Tychy. Monodram o himalajskiej wędrówce. Prapremiera „Hibernacji” w Teatrze Małym 23.01.2025 09:30
- Łódź. Dyskusja o kulturze i polityce na sejmiku łódzkich radnych 23.01.2025 09:17
Polski Instytut Sztuki Filmowej poinformował w środę, że do Prokuratury Okręgowej w Warszawie trafiło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez byłą dyr. PISF Karolinę Rozwód. Rozwód 30 października zrezygnowała z kierowania Instytutem; następnie rezygnację wycofała. Według MKiDN – nieskutecznie.
Zarzutów, jakie podniesiono wobec Rozwód w zawiadomieniu do prokuratury nie podano. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wskazało na działania "na szkodę PISF, które zostały wykryte".
"Instytut złożył zawiadomienie w przedmiocie usiłowania oraz popełnienia przestępstwa z art. 296 par. 1 k.k. w zw. z art. 12. Uzupełnia on jedno z doniesień, które złożył PISF, w którego toku prowadzone jest śledztwo" - podał resort w środowym oświadczeniu.
Zgodnie z przywołanym artykułem, odpowiedzialności karnej podlega osoba, która nadużyła uprawnień lub niedopełniła ciążących na niej obowiązków, wyrządzają "znaczną szkodę majątkową".
MKiDN podkreśliło jednocześnie, że "Karolina Rozwód przestała pełnić funkcję Dyrektora PISF w dniu 30.10.2024 r." i "nie ma odwołania od tej decyzji".
Polski Instytut Sztuki Filmowej poinformował z kolei, że "6 listopada zostało złożone do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Panią Karolinę Rozwód".
We wtorek "Rzeczpospolita" - powołując się na oświadczenie Karoliny Rozwód - podała, że została ona zmuszona do ustąpienia ze stanowiska dyrektorki Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej "bezprawną groźbą".
"Oświadczam, że w dniu 30.10.2024 r. zostałam wezwana do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przez panią minister Hannę Wróblewską, gdzie - w obecności dyrektora Departamentu Prawa Autorskiego i Filmu pana Macieja Dydo - pani minister poinformowała mnie o chęci zakończenia ze mną współpracy i zamiarze wszczęcia jeszcze tego samego dnia postępowania odwoławczego z funkcji. Pani minister podała dwa powody swojej decyzji: Nieprawidłowe zawarcie przeze mnie umowy dotacyjnej z firmą Aurum Film Bodzak Hickinbotham sp. jawna; Wywieranie przeze mnie jako dyrektora PISF nacisków na Krajową Izbę Producentów Audiowizualnych (dalej KIPA)" - napisała Rozwód w piśmie, które otrzymała również PAP.
Rozwód dodała w nim, że w trakcie spotkania z Wróblewską poinformowano ją, iż "w związku z podpisaniem powyższej umowy może mieć problemy z prokuraturą". "Wywołało to we mnie potężny stres; po raz pierwszy w moim życiu zawodowym zostałam postawiona w takiej sytuacji. W mojej ocenie była to próba wywarcia na mnie presji, bym złożyła rezygnację ze stanowiska" - oceniła.
Według Rozwód, została ona poinformowana przez ministrę, że jeśli chce uniknąć wszczęcia postępowania odwoławczego, może sama zrezygnować z funkcji. "Na decyzję pozostawiła mi 15 minut. Moja prośba o dokończenie rozmowy w dniu kolejnym spotkała się z odmową pani minister, która miała już wydrukowany stosowny dokument – przedłożyła mi do podpisania w moim imieniu pismo o zrzeczeniu się funkcji dyrektora - jak rozumiem, przygotowane na ministerialnych urządzeniach" - opisała.
"W związku z powyższym, działając w zastraszeniu, pod presją i w stresie, złożyłam rezygnację" - oświadczyła Rozwód.
Karolina Rozwód jest menedżerką kultury, w przeszłości zaangażowaną m.in. w powstanie Lubelskiego Funduszu Filmowego oraz projekt "Lublin - Lwów. Miasta Filmowe". W latach 2005-2007 pracowała w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej, gdzie zajmowała się m.in. promocją polskiego kina za granicą i koprodukcjami międzynarodowymi, a także brała udział w pracach związanych z uruchomieniem Polsko-Niemieckiego Funduszu Filmowego.
W latach 2011-2023 była dyrektorką Teatru Starego w Lublinie, gdzie prowadziła działalność filmową nawiązującą do tradycji działającego w tym miejscu jednego z najstarszych w Polsce kin studyjnych - Kina Staromiejskiego. Od 2019 r. organizowała Festiwal Danuty Szaflarskiej "Śleboda/Danutka".
Na początku lipca br. Karolina Rozwód - po zwycięskim konkursie - została powołana przez ministrę kultury Hannę Wróblewską na stanowisko dyrektorki PISF.
Wcześniej, w kwietniu, ówczesny minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz odwołał z funkcji dyrektora PISF Radosława Śmigulskiego. Wyjaśniając powody odwołania Śmigulskiego, Sienkiewicz wspomniał o "nierzetelnym rozliczaniu środków".
Wraz z informacją o zawiadomieniu do prokuratury w sprawie Rozwód PISF przekazał, że "Prokuratura Okręgowa w Warszawie oraz Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście wszczęły postępowania przygotowawcze w sprawie wszystkich z pięciu zawiadomień złożonych w okresie od kwietnia do czerwca 2024 roku do Prokuratur oraz Centralnego Biura Antykorupcyjnego, dotyczących byłego Dyrektora Radosława Śmigulskiego".
Resort kultury podkreślił z kolei w środowym oświadczeniu, że "nie ma zgody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na kontynuację praktyk, które były przedmiotem zawiadomień złożonych do Prokuratury i CBA na działalność Radosława Śmigulskiego". "Podejmowane przez ministerstwo działania w tym przedmiocie są elementem strategii procesowej. Organem właściwym do udzielania informacji w tej sprawie jest Prokuratura" - podano.