EN

1.04.2025, 12:54 Wersja do druku

MKiDN. Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla artystów Sekcji Estrady ZASP

Artyści Sekcji Estrady ZASP – piosenkarka Halina Kunicka, kompozytor Czesław Majewski i malarz Maciej Pietrzyk – zostali uhonorowani przez ministrę kultury Złotymi Medalami „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Ministra kultury Hanna Wróblewska przyznała odznaczenia, które wręczono podczas uroczystości w Mazowieckim Teatrze Muzycznym im. Jana Kiepury w Warszawie. Wręczono także jeden Srebrny i dziewięć Brązowych Medali "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Odznaczeni zostali piosenkarka Halina Kunicka-Kydryńska, kompozytor i pianista Czesław Majewski, a także malarz, poeta i aktor Maciej Pietrzyk.

Halina Kunicka-Kydryńska związana jest z polską sceną muzyczną od lat 50., największą popularnością cieszyła się na przełomie lat 60. i 70. Nagrała 12 płyt - pierwszą w 1966 r. - które sprzedały się w łącznym nakładzie około miliona egzemplarzy, a trzy z nich doczekały się statusu złotych płyt - przypomniano w komunikacie, opublikowanym we wtorek na stronie internetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do jej największych przebojów należą "Orkiestry dęte", "Niech no tylko zakwitną jabłonie", "Lato, lato czeka", "Od nocy do nocy", "To były piękne dni" i "Gwiazda naszej miłości". Nagrała także piosenki do filmów: "Są takie dni" z "Lunatyków" Bohdana Poręby i "Lato, lato" z "Szatana z siódmej klasy" Marii Kaniewskiej.

Za zasługi w pracy artystycznej nagrodzoną ją Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2004), Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2005) a także Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2017).

Czesław Majewski to pianista, kompozytor, dyrygent i aranżer. Jak przypomniano, "w latach 1963-1969 jako muzyk, solista i aranżer współpracował z Rozgłośnią Polskiego Radia w Łodzi. Od 1966 do 1969 roku był również kierownikiem muzycznym Estrady Łódzkiej. W latach 1974-1978 pracował jako dyrygent w warszawskim Teatrze na Targówku i współpracował ze Stołeczną Estradą. Od 1978 do 1981 roku był kierownikiem muzycznym Teatru Komedia w Warszawie, a następnie w latach 1981-1998 pełnił tę funkcję w Teatrze Syrena".

Majewski stworzył muzykę do spektakli teatralnych "Krach", "Dwanaście krzeseł" i "Roxy", komponował także m.in. piosenki dla Haliny Kunickiej, Jerzego Połomskiego, grupy Trubadurzy, a jako pianista akompaniował Violetcie Villas podczas jej tras koncertowych. Popularność przyniosły mu także występy w telewizyjnym Kabarecie Olgi Lipińskiej oraz programie muzycznym "Śpiewające fortepiany". W 2020 r. został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2017 otrzymał Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" otrzymał także Maciej Pietrzyk - malarz, poeta, karykaturzysta i satyryk. "W 1970 był współzałożycielem zespołu Old Stars, który powstał spontanicznie po występie w programie telewizyjnym Telewizyjny Ekran Młodych, gdzie zadebiutował przebojem pt. Co jest" - przypomniano. "W 1980 wraz z Teatrem Wybrzeże uczestniczył w strajku w Stoczni Gdańskiej. Skomponował wówczas muzykę do Piosenki dla córki, która była nieoficjalnym hymnem powstającej Solidarności. W 1981 wykonał ją wbrew sprzeciwom cenzury na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Zaśpiewał ją także w filmie Andrzeja Wajdy Człowiek z żelaza".

Pietrzyk był założycielem i członkiem Komisji Zakładowej Aktorów Teatru i Estrady przy SPATiF-ZASP, a w listopadzie i grudniu 1981 r. - inicjatorem i wykonawcą programu patriotycznego w kinie Skarb w Warszawie. "W latach 1980-1983 współpracował z niezależnym, a następnie podziemnym Wydawnictwem im. Konstytucji 3 Maja, później Wydawnictwem im. gen. Nila Fieldorfa. Kolportował wydawnictwa bezdebitowe. W grudniu 1981 r. współorganizował podziemną grupę teatralną, zaś w 1982 r. występował z nią w prywatnych domach" - dodano w komunikacie na stronie MKiDN.

Za zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce oraz osiągnięcia w pracy społecznej w 2006 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2009 r. otrzymał Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Srebrnym Medalem odznaczona została Liliana Urbańska - piosenkarka, gitarzystka i flecistka jazzowa. Artystka współpracowała z pianistą i kompozytorem Krzysztofem Komedą, a także Grupą Organową Krzysztofa Sadowskiego, występowała w zespole Meteory, a także jako solistka.

Brązowe Medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" otrzymali: Zofia Borca (piosenkarka), Grażyna Grzechnik-Nowak (piosenkarka), Jerzy Kopiński (gitarzysta basowy i kontrabasista), Teresa Kuna-Kramarska (piosenkarka, aktorka teatralna i telewizyjna, artystka kabaretowa), Krystyna Maciejewska (piosenkarka i autorka tekstów piosenek), Elżbieta Marciniak (piosenkarka i artystka estradowa), Hanna Markiewicz (piosenkarka), Teresa Terka-Zwierz (piosenkarka), Maria Waliniak (piosenkarka). 

Źródło:

PAP