EN

1.04.2025, 10:15 Wersja do druku

Katowice. Oświadczenie komisji Złotych Masek

Oświadczenie w imieniu komisji złożył i odczytał Tomasz Kordon, przewodniczący.

Szanowni Państwo

Jak już wiecie komisja Nagrody Teatralnej „Złota Maska” w składzie:

    1. Tomasz Kordon – przewodniczący komisji
    2. Michał Centkowski
    3. Marta Fox
    4. Maria Kempińska,
    5. Magdalena Legendź,
    6. Janusz Legoń,
    7. Marek Mierzwiak,
    8. Marta Odziomek-Pawlikowska
    9. Tadeusz Piersiak
10.  Waldemar Patlewicz

zakończyła swoją działalność.

W październiku 2024 roku nieoczekiwanie Zarząd Województwa Śląskiego postanowił nas odwołać. Po dziesięciu miesiącach oglądania kolejnych premier komisja miała przestać funkcjonować, co oznaczałoby brak możliwości wyłonienia finalistów i przyznania Złotych Masek za rok 2024.

W poczuciu obowiązku zaprotestowaliśmy i Zarząd zdecydował o przedłużeniu działalności naszej komisji do końca marca 2025 roku. Danuta Lubina-Cipińska, Henryka Wach-Malicka i Joanna Warońska-Gęsiarz w zaistniałej sytuacji nie były gotowe kontynuować współpracy z Zarządem Województwa.

Nagroda Złotej Maski u zarania przyznawana była przez przedstawicieli redakcji mediów działających na terenie woj. śląskiego. Kiedy zaopiekował się nią Samorząd Województwa, w skład komisji wchodzili nadal przedstawiciele mediów – recenzenci, publicyści, dziennikarze systematycznie śledzący życie artystyczne województwa, a także teoretycy i praktycy teatru – wysokiej klasy specjaliści, reprezentujący szeroko rozumiane środowisko tych którym zależy, żeby sztuka teatru w województwie śląskim stała na jak najwyższym poziomie.

Przez lata wykonywaliśmy pracę na rzecz artystek i artystów śląskich scen oraz tej prestiżowej nagrody - de facto społecznie. Przez lata walczyliśmy - skutecznie trzeba dodać - o pojawienie się nowych kategorii Nagrody odzwierciedlających istotne przejawy życia teatralnego – na przykład w dziedzinie choreografii. A także o znaczącą waloryzację wysokości nagrody. To także nam się udało.

W naszym gremium nie ulegaliśmy nigdy naciskom politycznym. Wartość artystyczną zawsze stawialiśmy ponad prestiż instytucji czy siłę lokalnych koterii. W ocenie spektakli kierowaliśmy się zawsze merytorycznymi przesłankami nagradzając oryginalne propozycje teatralne, kunszt i umiejętności artystów. Za pomocą „Specjalnej Złotej Maski” wielokrotnie przez ostatnie lata docenialiśmy i wspieraliśmy zjawiska oraz postaci nie mieszczące się w tradycyjnych kategoriach. Wszystkie decyzje były szeroko dyskutowane i analizowane, przy uwzględnianiu argumentów za i przeciw, a ostateczny werdykty za każdym razem poprzedzało głosowanie.

Nagroda Teatralna Złota Maska w dotychczasowej formule przestaje istnieć.

Źródło:

Materiał nadesłany