EN
28.01.2021, 08:52 Wersja do druku

Warszawa. Noblistka pokazuje walkę z chaosem. Premiera "Biegunów" w Powszechnym

Premierę „Biegunów" noblistki w reżyserii Michała Zadary ze stołecznego Teatru Powszechnego będzie można obejrzeć w sieci 30 stycznia.

fot. Krzysztof Bieliński

Powszechny staje się też teatralnym domem noblistki. W repertuarze ma „Księgi Jakubowe" w reżyserii Eweliny Marciniak, których nową wersję przygotowuje właśnie w Thalia Theater w Hamburgu, zaś w grudniu odbyły się wstępne pokazy „Biegunów".

Reżyser Michał Zadara wraz z Barbarą Wysocką zaadaptował zbiór pozornie niezwiązanych ze sobą opowieści, zarówno współczesnych, jak i historycznych. Tokarczuk obserwuje ludzi w ruchu oraz ludzi dążących do unieruchomienia życia przez odwieczną praktykę mumifikacji ciał. Koprodukcja z krakowską Łaźnią Nową została pokazana online na Festiwalu Boska Komedia. Olga Tokarczuk oglądała ją w nieskończonej formie.

- Na festiwalowym pokazie warsztatowym, do którego podeszłam dosyć ufnie, ponieważ znam Michała Zadarę i znam jego twórczość, widziałam rzeczy, które robił - mówiła noblistka dla Boska Komedia TV. - Miałam wrażenie, że to jest reżyser, który zawsze z odpowiedzialnością i uwagą odnosi się do tekstu i to już mi dało pewnego rodzaju spokój. Powiem szczerze, że się nie rozczarowałam (...) rozpoznawałam swój tekst. A mało tego - i to jest wartość dodana tego wszystkiego - widziałam, że tekst jest umieszczony w nie do końca dla mnie oczywistych kontekstach.

Olga Tokarczuk określiła to następująco: „To jest to, co dla pisarki zdarza się, kiedy ma do czynienia z dobrą krytyką: krytyk potrafi odsłonić te rzeczy, których sama autorka nie jest świadoma albo czego nie zauważyła".

- Widziałam, jak Michał bardzo szczegółowo i dogłębnie pracuje z tekstem - powiedziała pisarka. - Jego praca polega na niezwykle uważnym, głębokim, kontekstowym czytaniu mojego tekstu, jako tekstu zanurzonego głęboko w kulturę i niejako „ulinkowionego". (...) Poszerzał także moją świadomość jako autorki, za co powinien dostać szóstkę.

- Olga Tokarczuk opisała życie, które daje szansę na uchwycenie sensu, ale  ta szansa znika, i znowu topimy się w chaosie - mówi reżyser. - Ale jednak ta szansa była, i nas dalej prowadzi przez chaos, z nadzieją, że gdzieś, na końcu pielgrzymki, znajdziemy odpowiedzi.

Obsada: Sylwia Achu (gościnnie, Akademia Teatralna w Warszawie), Arkadiusz Brykalski, Mamadou Góo Ba, Wiktor Loga-Skarczewski, Karina Seweryn, Ewa Skibińska, Barbara Wysocka.

***

Transmisja na żywo premiery 30 stycznia 2021 r. na  platformie vod.powszechny.com.

Tytuł oryginalny

Noblistka pokazuje walkę z chaosem

Źródło:

„Rzeczpospolita” nr 22

Wątki tematyczne