EN

22.01.2024, 13:21 Wersja do druku

Warszawa. NCK odsłoniło mural upamiętniający 100. rocznicę urodzin Zbigniewa Herberta

Inne aktualności

Narodowe Centrum Kultury (NCK) upamiętnia przypadającą w tym roku 100. rocznicę urodzin Zbigniewa Herberta muralem w centrum Warszawy, przy ulicy Tamka 47 - poinformowała w poniedziałek PAP rzecznik prasowy NCK Joanna Bancerowska.

Jak wyjaśniła, nowe streetartowe dzieło przedstawia postać wybitnego poety, dramatopisarza i eseisty oraz fragment jego wiersza "Przesłanie Pana Cogito". Autorką muralu, zrealizowanego dla NCK przez firmę Good Looking Studio jest Magdalena Kaczanowska.

"Realizacja o powierzchni 220 m kw. jest malarską interpretacją zdjęcia Zbigniewa Herberta z 1963 r., autorstwa Cezarego Marka Langdy, reportera Centralnej Agencji Fotograficznej" - czytamy w przesłanej informacji. Wyjaśniono, że fotografia "została wykonana wkrótce po napisaniu przez Herberta jednego z jego najbardziej znanych zbiorów esejów – Barbarzyńcy w ogrodzie".

"NCK przywołuje postać Zbigniewa Herberta również w monografii Herbert w listach. (Auto)portret wieloraki, która odwołuje się do bogatej korespondencji Herberta, stanowiącej frapujące źródło informacji na temat jego życia, oraz w kalendarzu na 2024 r., inspirowanym podróżami poety po Europie" - napisano. "To nie tylko praktyczne narzędzie do organizacji czasu, ale również spotkanie z europejskimi miastami i bezcennymi zabytkami – świadkami historii, o których pisał Herbert. Każda miesięczna rozkładówka zawiera grafiki oraz inspirujące cytaty" - czytamy w informacji.

Przypomniano, że "NCK wielokrotnie wykorzystywało przestrzeń miejską dla upamiętniania rocznic ważnych wydarzeń i jubileuszy znanych postaci, jak np. mural Krzysztofa Kamila Baczyńskiego na warszawskim Solcu z okazji 100. rocznicy urodzin poety, 10 murali dla uczczenia jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, dzieło przedstawiające luminarzy polskiej literatury: Stanisława Lema, Tadeusza Różewicza i Cypriana Kamila Norwida - patronów roku 2021", a także "malatury upamiętniające 30-lecie i polską prezydenturę Grupy Wyszehradzkiej (V4) oraz jubileusz powstania Solidarności".

Mural można oglądać przy ul. Tamka 47 w Warszawie od poniedziałku od godz. 13.

Zbigniew Herbert urodził się 29 października 1924 r. we Lwowie. Zmarł 28 lipca 1998 r. w Warszawie w wieku 73 lat.

Źródło:

PAP