EN

12.01.2020, 20:04 Wersja do druku

Warszawa. "Mapa Dekalogu" Krzysztofa Kieślowskiego

Inne aktualności

"Mapa Dekalogu" to udostępniony online przewodnik umożliwiający poznawanie Warszawy poprzez miejsca, w których nakręcone zostały sceny z "Dekalogu" Krzysztofa Kieślowskiego. Internetowy serwis, zrealizowany przez Filmotekę Narodową - Instytut Audiowizualny, działa pod adresem mapadekalogu.pl.


10 grudnia 2019 roku minęło 30 lat od polskiej premiery "Dekalogu" w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. Reżyser wraz z Krzysztofem Piesiewiczem - swoim wieloletnim współpracownikiem i współautorem scenariuszy kilkunastu filmów - podjął próbę spojrzenia na sens dziesięciu przykazań z perspektywy współczesnego człowieka. Cykl wyprodukowany dla Telewizji Polskiej okazał się jednym z najważniejszych dokonań w dziejach polskiej kinematografii, a z pewnością - najżywiej przyjętym w światowej kulturze filmowej i najczęściej analizowanym w zagranicznym piśmiennictwie.


W "Dekalogu" nie ma ciągłości zdarzeń i akcji, każda część przynosi też nowych bohaterów. Wspólne jest za to miejsce opowiadanych historii - ogromne osiedle wielopiętrowych bloków. W ciasnych mieszkaniach rozgrywają się mniejsze i większe ludzkie dramaty, a poszczególne opowieści w bardzo uniwersalny sposób nawiązują fabułą do problematyki kolejnych przykazań.

">>Dekalog<< Krzysztofa Kieślowskiego jest dziełem wyjątkowym w kinematografii światowej. Pomyślany jako cykl telewizyjny przekroczył granice, został przetłumaczony na wiele języków, dotarł do serc i umysłów ludzi na całym świecie, dla wielu był objawieniem. Siła rażenia cyklu była wielka zarówno pod względem zasięgu, jak i w czasie" - Natalia Koryncka-Gruz.


"Mapa Dekalogu", autorski pomysł reżyserki Natalii Korynckiej-Gruz, pozwala wielbicielom cyklu poznać Warszawę poprzez miejsca, w których "Dekalog" został nakręcony. Spacer można odbyć zarówno online, jak i przechadzając się ulicami miasta przy wykorzystaniu urządzeń mobilnych.

Inne aktualności

Responsywny serwis dostępny w wersji polskiej i angielskiej (w planach kolejne wersje językowe: francuska i hiszpańska) zawiera aktualnie 25 lokalizacji obecnych w "Dekalogu", wzbogaconych o współczesne fotografie wykonane przez Piotra Jaxę, fragmenty filmów i scenariuszy, a także filmoznawcze opisy miejsc oraz refleksje o dylematach etycznych zawartych w 10 przykazaniach i kolejnych odcinkach cyklu. "Mapa Dekalogu" może być przewodnikiem dla turystów, również zagranicznych, odwiedzających Warszawę oraz wszystkich, którzy są zainteresowani twórczością wybitnego reżysera.

Źródło:

Materiał własny
Materiał nadesłany