EN

25.04.2023, 16:45 Wersja do druku

Warszawa. Maj w Teatrze Druga Strefa

W maju w Teatrze Druga Strefa premiera „Świni” oraz szereg innych spektakli.

fot. Kacper Mucha / mat. teatru

12 maja, pt.
Świnia | Premiera

19:00-20:10

12 maja 2023 roku o 19:00 w Teatrze Druga Strefa odbędzie się premiera spektaklu «Świnia»‎. Sztuka napisana, wyreżyserowana i grana przez Aleksandry Kowalczyk i Bartosza Goździkowskiego w ramach projektu Scena Inicjatyw Aktorskich.

Akcja spektaklu rozgrywa się w latach 90. ubiegłego wieku. Prokurator Lucyna Nowak przychodzi do sędziego Marka Kowalskiego porozmawiać o toczącej sprawie kobiety, oskarżonej o morderstwo 8 mężczyzn. Czy wspólna przeszłość będzie miała wpływ na postępowanie? I czy Marek wyda wyższej kary dla oskarżonej?

"Świnia" to sztuka, która porusza ważne kwestie moralności, etyki wyboru i podkreśla, że za systemem zawsze stoją ludzie i ich osobiste doświadczenia.

Obsada:
Aleksadra Kowalczyk - prokurator Lucyna Nowak
Bartosz Goździkowski - sędzia Marek Kowalski
Kostiumy: Agnieszka Zadworna
Plakat: Michalina Kowalczyk
Zdjęcia: Kacper Mucha
Realizacja techniczna: Eligiusz Baranowski

16 maja, wt.
Białe noce | Studenci na scenę
19:00-20:10

Spektakl na motywach kultowego opowiadania Fiodora Dostojewskiego przedstawiający historię ponadczasową. Studium charakterów dwojga młodych ludzi, spotykających się przez cztery noce na petersburskich bulwarach, stanowi zaskakująco trafne odbicie współczesności. Na pierwszy rzut oka wydaje się stereotypową historią miłosną, jednak daleko jej do banału, a z każdą minutą ujawnia coraz więcej detali i zawiłości historii obojga bohaterów.

Reżyseria i scenografia - Jerzy Łazewski
Asystent reżysera - Maja Kaczyńska
Muzyka - Przemysław Bawół
Kostiumy - Agnieszka Jelonkiewicz
Produkcja - Paulina Burgiel
Występują: Marta Zajder, Dymitr Hryciuk, Katarzyna Duk, Przemysław Bawół, Kaja Maciejewska, Paweł Pawlak, Agnieszka Mroczkowska, Mateusz Zagórski, Kornela Bagińska, Tadeusz Furykiewicz

19 maja, wt.
AN ACT OF GOD | Boska komedia
19:00-20:15

A było to tak. David Javerbaum, amerykański twórca znany między innymi z serialu „The Kominsky Method”, napisał boską komedię „An Act of God”, którą wziął na warsztat Teatr Druga Strefa.

Jakiego Boga zobaczymy?

Czy będzie dobrze wszystkim znanym, umęczonym starcem z listą wymagań?
Czy może przemyślał to i owo i ma nam do zaproponowania coś nowego?
Bardziej nas rozśmieszy czy skłoni do myślenia?
Jedno jest pewne: Bóg, Biblia i odwieczne pytania ludzkości plus ojciec dyrektor Drugiej Strefy Sylwester Biraga w roli Boga – to przepis na mieszankę wybuchową z gwarancją. Jeśli nie rozerwie, to na pewno nie pozostawi nikogo obojętnym. Pomagać w całym tym nieziemskim zamieszaniu będą znakomite aktorki: Halina Chrobak i Justyna Zbiróg. Tylko teraz anioły będą miały najlepsze nogi w mieście. Czerwone! To z kolei za sprawą szatańskich podszeptów Marcina Żaka, odpowiedzialnego za całą boską garderobę w tym przedstawieniu. Na wskroś amerykańską sztukę przełożyła na język zrozumiały nad Wisłą debiutująca w tej roli Magdalena Szyc...

Czy to w ogóle może się udać? Sprawdźcie sami. Bóg czeka.

autor: David Javerbaum
tłumaczenie: Magdalena Szyc
wykonanie: Sylwester Biraga, Halina Chrobak, Justyna Zbiróg
choreografia: Kamil Wawrzuta
kostiumy: Marcin Żak
przygotowanie wokalne: Alexandra Malatskovskaya
fotosy: Kinga Karpati & Daniel Zarewicz
plakat: Jan Wawrynkiewicz
realizacja techniczna: Eligiusz Baranowski

Inne aktualności

20 maja, sob.
Ja, córka Rasputina | Monodram
19:00-20:10

Akcja spektaklu rozgrywa się w Los Angeles w mieszkaniu Marii Rasputiny, w 10. rocznicę śmierci Feliksa Jusupowa, który zabił jej ukochanego ojca. Dla jednych Grigorij Rasputin był prorokiem a dla innych najbardziej tajemniczą, mroczną i złowrogą postacią. Maria wspomina swoje życie, które nierozłącznie niesie ze sobą wspomnienia o historii świata epoki rewolucji oraz codziennej konfrontacji człowieka z tragicznym losem. Spektakl daje nam możliwość spojrzenia na historię Rosji i świata przez pryzmat życia nieszczęśliwej kobiety.

autor: Rafael Akobdżanian
tłumaczenie: Walentyna Mikołajczyk-Trzcińska
reżyseria, scenografia i opracowanie muzyczne: Sylwester Biraga
wykonanie: Marzena Trybała
plakat: Jan Wawrynkiewicz
realizacja techniczna: Eligiusz Baranowski

22, 23 maja, pon., wt.
Julia i Romeo | Studenci na scenę
19:00-20:45

Jeden z najczęściej adaptowanych dramatów na świecie, tym razem ożywiony w nieco zmienionej formie. Niewidomi od dziecka młodzi kochankowie, Julia i Romeo, próbują burzyć mury dzielące ich dwa zwaśnione rody i poddają się wzajemnemu procesowi ślepego zakochania się na przekór wszystkiemu oraz wszystkim, płacąc przy tym najwyższą cenę – nie śmierci, lecz próby uśmiercenia miłości w sobie samych. Czy uda im się przetrwać ze sobą nawzajem, a przede wszystkim z własnym odbiciem? Tego właśnie widzowie będą mogli doświadczyć wraz z ikonicznymi bohaterami, wchodząc w ich niesamowicie romantyczny i poetycki świat miłości.

Przekład – Stanisław Barańczak
Reżyseria i dramaturgia – Jan Orszulak
Scenografia i kostiumy – Julia Przyłucka, Julia Zubka
Choreografia – Patrycja Żelazna
Asystent reżysera – Jędrzej Rumak
Kierownik produkcji – Weronika Zielińska
Grafika – Marta Stachowiak
PR – Magdalena Bródka, Paulina Skiba, Weronika Zielińska

25 maja, czw
Czkawka | Tragikomedia
19:00-20:15

Wydaje się, że Czkawka to coś zwyczajnego, z czym spotykamy się na co dzień. Nie wiemy, że może być również starą mistyczną siłą, która sama wybiera, kiedy i po co chce przyjść. Tak jak się stało w przypadku Fiodora i Sergieja. Dwa wieczory, dwóch samotnych mężczyzn, wino, wódka i ONA, główna gwiazda spotkań, która próbuje zmienić ich życie.

“Czkawka” to spektakl na podstawie sztuki Władimira Zujewa, w którym spotykają się dwie różne postacie: zwykły pracownik muzeum i były wojskowy. Obaj ulegają magicznej mocy Czkawki. Czy ONA pomoże rozwiązać problemy pułkownika rezerwy i pracownika naukowego? Czy Czkawka pomoże znaleźć przyczynę, dlaczego są samotni?

Reżyser: Sylwester Biraga
Tłumaczenie: Bożena Majorczyk
Obsada:
Grzegorz Sierzputowski w roli Sergieja
Piotr Duda w roli Fiodora

26 maja, pt.
Ciii…… | Monodram
19:00-20:00

"Ciii..." to monodram żonglerski opowiadający historię ojca i dziecka w konwencji nowego cyrku. To żonglerska próba zwizualizowania trudów, z jakimi spotyka się nowo upieczony rodzic. Doświadczenie balansu między poświęceniem a spełnieniem. To konfrontacja społecznych oczekiwań z własnymi celami.

Tomasz Piotrowski - na cyrkowej scenie od prawie 15 lat. Dwukrotny finalista programu Mam talent, członek grupy Multivisual, zdobywca wielu nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach cyrkowych m.in: 3 miejsca podczas III Ogólnopolskiego Konkursu Etiud Nowocyrkowych “Cyrkulacje” 2016. Współorganizator spektakli “Hedonist - Variété Show”, "Warszawskiej Sceny Varieté" projektu “CyrkON”. Współtwórca i artysta Europejskiego Festiwalu Klaunady Inwazja Klaunów. Reżyser i artysta spektaklu "Rabbit in Humanland" zrealizowanego podczas pierwszego "Incydentu Polskiego" w ramach Carnavalu Sztukmistrzów w 2020 roku oraz stworzonego na jego założeniach monodramu "Geometria Propagandy" w Teatrze Druga Strefa, pod okiem reżysera Sylwestra Biragi.

Źródło:

Materiał nadesłany